18. ledna 2025 07:00
Adam Vala

Proč někteří lidé spí s otevřenýma očima? Podivný fenomén není zas tak výjimečný

Lagoftalmus, tedy spánek s částečně nebo zcela otevřenýma očima, může na první pohled působit znepokojivě – zvlášť, pokud vás na něj váš partner či spolunocležník nepřipraví. Pro osoby, které znají spánek jen s pevně zavřenýma očima, může být tento jev vcelku nepříjemným překvapením, ale přestože to zní zvláštně, nejde většinou o závažný zdravotní problém. Navíc je tato zvláštnost pravděpodobně častější, než byste čekali.

Lagoftalmus může mít různé podoby a závažnost, projevující se například tím, že při spánku je otevřeno pouze jedno oko nebo jsou obě oči jen pootevřené. Také byste měli vědět, že název pochází z řeckého slova „lagos“, které znamená zajíc, protože právě zajíci mohou skutečně díky třetímu víčku spát s otevřenýma očima. Lidi ale nejsou zajíci, a tak otevřené oči během spánku vyvolávají údiv a na zmínky můžete narazit i hluboko v minulosti.

V minulosti  i dnes

Například čínský generál Čang Fej, který žil ve 2. a 3. století př. n. l., měl podle legendy odrazovat potenciální atentátníky díky tomu, že trpěl lagoftalmem a měl tudíž oči neustále otevřené. Ovšem přestože je tento jev očividně fascinující, vědecké studie o něm jsou omezené. To potvrzuje například National Library of Medicine skrze kazuistiku případu z roku 2019, který se zabýval lagoftalmem u sedmiletého chlapce.

Autoři v ní podotýkají, že v lékařské literatuře bývá pojem zaznamenán jen zřídka a údaje o jeho výskytu se liší. Zatímco některé studie uvádí, že postihuje asi 5 % dospělých, jiné odhady hovoří až o 20 %. Řada lidí si ale možná ani neuvědomuje, že tímto stavem trpí. Pokud byste se ptali na příčiny, mohou být různé – od úrazů oka, přes paralyzované obličejové nervy, až po anatomické zvláštnosti, jako je například Gravesova nemoc, která způsobuje vyklenutí očí. Někdy může být příčinou také infekční onemocnění.

Čtěte také: 500 tisíc lidí usnulo a zemřelo. Jedna z nejzáhadnějších nemocí všech dob ničila jeden život za druhým

Zdravotní důsledky lagoftalmu

Ať už jsou ale důvody jakékoliv, podle odborníků většinou nejde o vážný zdravotní problém. Největším rizikem je vysychání očí, která bez ochrany v podobě víčka jednoduše velmi rychle ztrácí vlhkost. To pak může vést k tzv. syndromu suchého oka, který postihuje až 50 % populace. Mezi příznaky patří zvýšené slzení – paradoxně časté při suchých očích, dále pocit cizího tělesa v oku a podráždění, zejména po ránu.

Většinou suché oči nezpůsobují trvalé poškození rohovky, ale v závažných případech se to stát může. Pokud trpíte těmito příznaky a máte podezření na lagoftalmus, je vhodné navštívit očního lékaře. Ten může doporučit další vyšetření, která pomohou odhalit příčinu problému, a nasadit vhodnou léčbu, například zvlhčující kapky, masti nebo na pohled trochu radikální přelepování víček na noc.

Zdroj: National Library of Medicine, Medical News Today

Video, které jste mohli minout: Čtěte také: 500 tisíc lidí usnulo a zemřelo. Jedna z nejzáhadnějších nemocí všech dob ničila jeden život za druhým

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom