14. listopadu 2024 11:20

Chcete mít výrazně lepší život? Vědci zjistili, kolik minut navíc musíte naspat

V současné době není tak jednoduché denně naspat oněch zlatých a doporučovaných osm hodin denně. Na druhou stranu také ale už dávno víme, že dlouhodobý nedostatek spánku má na tělo i mysl velice negativní dopady. Odborníci teď ale tvrdí, že k tomu, abychom svůj stav zlepšili, stačí skutečně jen velmi málo.

Jak brutálně tělo i mysl dokáže zničit spánková deprivace, už odborníci dobře popsali v minulosti. Bez spánku se rapidně zhoršují kognitivní schopnosti, sexuální výkon, paměť a dokonce dochází i k poškození DNA.

Výzkumníci z texaské Baylorovy univerzity se ale na celou problematiku zkusili podívat opačně: Jaké jsou benefity spánku navíc a kolik ho potřebujeme, abychom zaznamenali rozdíl?

Třičtvrtěhodinka k příjemnějšímu žití

Vědci k experimentu vybrali skupinu 90 mladých dospělých ve věku mezi 18 a 24 lety a náhodně je rozdělili do tří skupin. Skupina s pozdní večerkou musela chodit spát ve 2:00 ráno a vstávat v 7:30, takže naspala v průměru o 37 minut méně oproti svému běžnému režimu. Skupina s brzkou večerkou chodila spát ve 22:30 a vstávala v 7:30, a tím pádem naspala oproti běžnému režimu průměrně o 46 minut více. Třetí skupině odborníci zachovali obvyklý spánkový režim odpovídající pracovnímu týdnu. Všichni účastníci si museli svůj spánek pečlivě zaznamenávat do deníků.

Čtěte také: Nepodceňujte spánek, apelují odborníci. Popsali jeho vliv na kila, sex i zásadní choroby

Vědci testované po celou dobu monitorovali s pomocí chytrých hodinek a celou studii vyhodnotili pomocí dotazníků, testování kognitivních funkcí a dalších psychologických testů prováděných před a po experimentu.

Jak se ukázalo, oněch 46 minut, které skupina 2 naspala oproti svému běžnému režimu, znamenalo natolik podstatný rozdíl, že jej byli výzkumníci schopní zaznamenat. „Zjistili jsme u těchto lidí, že se cítí odolněji, cítí větší vděčnost, jsou spokojenější, naplněnější,“ vysvětlil jeden z autorů studie, Michael Scullin. „Naopak, skupina, která spala méně, zažila efekt přímo opačný.“

Ať už tedy váš běžný spánkový režim vypadá jakkoli, podle závěrů výzkumu skutečně stačí jen přidat tři čtvrtě hodiny spánku navíc a budete se po všech stránkách cítit lépe.

Zdroj: Journal of Positive Psychology, Association of Anaesthetists, University of Michigan.

Video, které jste mohli minout: Pes několikrát zachránil ženu před rakovinou. Podívejte se na dojemnou zpověď.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom