9. listopadu 2024 07:00

Může pavouk skutečně usnout? Klíčový výzkum odhalil, jak to je s pavoučím spánkem

Spánkové procesy savců jsou známé a dobře prozkoumané. Kdybychom se vás ale zeptali, jak jsou na tom se spánkem pavouci, dost možná nebudete znát odpověď. Ani vědci si totiž do nedávna nebyli úplně jistí. Pavouci totiž během odpočinku připomínají spíš počítače.

Abychom to upřesnili: Pavouk samozřejmě stejně jako my potřebuje důkladný, hluboký odpočinek, aby si zachoval tělesné i mentální zdraví. Některé druhy se proto v mezičase, kdy čekají na kořist, dostanou do podobného stavu, jako naše počítače v režimu spánku.

Čtěte také: V Řecku útočil zabijácký pavouk: Nejprve nenápadné kousnutí, za pár dnů bolestivá smrt

Jejich aktivita naoko ustane, přestanou se hýbat a sníží rychlost metabolismu, aby šetřili energií. Jsou ale připravení se okamžitě probrat, když k tomu dostanou impuls, například v podobě vibrací z pavučiny, kde jim uvízla kořist.

REM a snění

Některé druhy pavouků mají spánkové návyky ještě o něco zajímavější. Třeba skákavkovití (Salticidae), konkrétně skákavka černá (Evarcha arcuata), která žije i v Česku. Tento drobný pavouček je jako jeden mála pavoučích druhů aktivnější během dne. Noci prožívá ve výše popsaném stavu ztuhlosti a nižší metabolické aktivity, pohodlně zavěšený na jediném pavoučím vlákně.

Vědci u pavouků preferují používání termínů jako „stav podobný spánku“, než aby to, co se s pavouky děje, označili skutečně jako spánek, jak ho známe od savců. Výzkum v roce 2022 ale prokázal, že jsou nám pavouci možná podobnější, než si myslíme. Odborníci zkoumali mladé skákavky, které mají ještě průhledný exoskelet. Zjistili, že ačkoli pavouci nemohou zavřít oči, protože nemají víčka, hýbou se jim při „spánku“ struktury běžně ovládající sítnice.

Tyto záškuby značně připomínají to, co se s očima savců a ptáků děje během REM fáze spánku. Vědci také objevili, že během těchto stavů pavouci občas samovolně poškubávají i končetinami, asi jako pes, kterému se zdá nějaký živý sen. Odborníci proto spekulují, že skákavkovití pavouci možná skutečně sní, což je naprosto fascinující představa.

Zdroj: PNAS, Museum of New Zealand, Scientific American.

Video, které jste mohli minout: Má unikátní jed, na který nejde vyrobit protilátka. Nebezpečný mořský tvor může zabít i člověka.

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom