23. září 2022 09:20

Uhodnete, jaké je nejpoužívanější mužské jméno na světě?

V naší české kotlině nejčastěji narazíte na Jiřího nebo Jana – v obou případech se tak jmenuje téměř 300 000 Čechů. Jak je tomu ale ve světě?

Ať už je to Mohamed, Muhammad nebo Mehmed, je jméno muslimského proroka ve světě nejrozšířenějším mužským jménem vůbec. Pokud byste dokázali toto jméno vykřiknout nějakým obřím megafonem, otočí vaším směrem hlavu nejméně 150 milionů lidí.

Chválený Mohamed

Jméno Mohamed je odvozené z arabského slovesa hammada (chválit) a jeho základem je semitský souhláskový kořen h-m-d. Ze stejného kořene jsou pak odvozená i další arabská jména, například Mahmúd, Hámid nebo Ahmad.

Nepřekvapí, že jméno Mohamed je oblíbené hlavně v severní Africe a na Blízkém východě – vždyť jeho nejznámějším nositelem je Mohamed (571–632), po Abrahámovi, Mojžíšovi a Ježíšovi v pořadí čtvrtý prorok islámu, který se všeobecně považuje za zakladatele tohoto monoteistického náboženství. Určitě si ale vzpomenete i na fenomenálního boxera Muhammada Aliho a možná máte i nějakého jiného Mohameda.

Nebylo by to nic divného – například v Británii se už v roce 2017 stalo jméno Mohamed nejčastějším jménem pro novorozeňata, když podle BBC přerušilo dlouhotrvající nadvládu Oliverů.

Zdroj: BBC

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom