Nejstarší tetovací nástroj světa odhalen. Z čeho je vyrobený a k čemu tehdy tetování sloužilo?
Tetování je s lidmi již tisíce let, málokdy se ale podaří najít staré tetovací nástroje. Nyní se však archeologům podařilo získat dosud nejstarší zachovalý kousek.
To, že tetování má skutečně dlouho historii, dokládá 61 tetování na kůži proslulého Otziho staré 5250 let, před 2 500 lety pak byla tetovaná i dívka z Altaje a tetování staré až 5000 let se našlo i na mumii z egyptského Gebeleinu. Ve všech případech máme důkazy, že k tetování docházelo, dlouhou dobu se však nevědělo, jak nejstarší tetovací nástroje vypadaly a z čeho byly vyrobeny.
Tetovací kost z Tennessee
Journal of Archeological Science však nyní přinesl zprávu o objevu kostěného tetovacího nástroje opírající se jak o zoologické analýzy, tak o rozbor opotřebení kostěné jehly. „Tyto kosti obarvené pigmentem jsou nejstaršími známými tetovacími nástroji na světě,“ říká archeolog Aaron Deter-Wolf z Tennessee Division of Archaeology v Nashvillu.
Kosti pocházejí v divokého krocana, což byl běžný úlovek indiánských lovců. Na přiostřených kostech se našly zbytky černého (uhlík) i červeného (okr) pigmentu a jak ukázala analýza, obyvatelé dnešního Tennessee používali tetovací nástroje z krůtích kostí v době 3 500–1 600 př. l., což posunuje historii indiánského tetování o více než tisíc let proti proudu času.
Experimentální archeologie se následně pokusila tyto krůtí jehly otestovat skrze tetování plátů prasečí kůže. Tyto vpichy byly následně laboratorně zkoumány s cílem dokázat, že se skutečně dalo s tímto na první pohled křehkým nástrojem pracovat na mnohočetném propichování lidské kůže. Což se potvrdilo.
TIL Olive Oatman was captured in 1851 by Native Americans who slaughtered most of her family. She eventually integrated into a Mohave tribe and was given tattoos to enter the afterlife. Settlers traded to "free" her in 1857. She was the first tattooed Am… https://t.co/fjK3OTnVtN pic.twitter.com/plgKu5ymE3
— Luthfi (@LuthfiBadri) April 14, 2021
Mnoho významů tetování
„Indiáni Severní Ameriky se nechávali tetovat z rituálních a magických důvodů, kromě toho se chtěli odlišit od nepřátel a sousedů," píše Petra Tesařová ve své závěrečné práci. Významů tetování skutečně bylo mnoho, a to napříč různými kmeny či kulturami. Kupříkladu Siouxové podle Tesařové používali tetování jako prostředek pro nalezení cesty duše do věčných lovišť. V Kalifornii bylo tetování žen na bradě symbolem zralosti ženy na vdávání.
Kdybychom se zase posunuli do Japonska, našli bychom specifické významy u místní mafie Yakuza. Ruští trestanci se zase zdobí tetováním pro prokázání míry spáchaných zločinů a novozélandští Maoři si tetování na svá těla nanášeli nejen z estetických důvodů, ale i pro sepsání unikátních osobních příběhů. Maorské nástroje se přitom od krocaních kostí zase tolik nelišily. Původní maorské tetování (moko) bylo totiž prováděno nástrojem z kostí ryb.