17. ledna 2023 11:00

Jaká jsou nejpopulárnější dětská jména současnosti? Některá tradiční jména mizí

Která česká jména se dávají a která ne? Trendy v dávání jmen jsou často velmi nepochopitelné, a přestože většina z nás ze svého okolí ví, co je moderní, v přesných datech často tápeme. Jak tedy dítě raději nepojmenovat?

Silná česká křestní jména v minulosti

Pojmenovat dítě Adolf si už desítky jen tak někdo nedovolí. Ostatně, zrovna u tohoto jména je u nás věkový průměr celkem logicky těsně pod 70 lety; jeho boom nastal v letech 1939 a 1940, pak už šla jeho četnost dolů. Ani krátkodobá resuscitace jména v 50. letech se dlouhodobě nechytla a posledních pár dekád se u nás ročně narodí Adolfů, co byste napočítali na prstech jedné ruky.

Ne tak dramatická, ale přesto poněkud obdobná situace je kupříkladu u jmen jako Věra, Marie, Marta, Josef nebo František, kterých bylo nejvíce ve 40. letech. V dalším desetiletí dominovaly Hany, Evy, Jany, Heleny či Vladimíři, kterých kolem sebe máme dostatek i dnes, přesto největší boom mají už za sebou.

Současná silná česká křestní jména

V poslední pětiletce naopak můžeme sledovat velký nárůst Oliverů, Sebastianů a Eduardů; mezi dívkami se pak výrazněji objevují Emmy (i Emy), Rozálie, Viktorie a Sofie. Tedy naštěstí žádné obskurnosti, spíše moderní jména převzatá z cizích jazyků. Samozřejmě se objevily i nějaké ty ústřelky jako Arvis, Tamika, Bentley, Dárius či Vojtěška, ale konzervativci se mohou uklidnit – o žádné výrazné trendy se nejedná.

Zajímavá je však i statistika těch, jichž je čím dál méně – za posledních pět let každoročně klesá počet Lukášů, Davidů, Patriků, Kateřin, Lucií a Michael. Nejedná se však o nijak dramatické poklesy, pouze každé období prostě má své favority.

Nejoblíbenejší česká křestní jména pro rok 2023

V České republice se na špici dlouhodobě drží tradičnější česká jména. V první desítce jsou chlapecká jména Jakub, Jan, Adam, Matyáš, Tomáš, Vojtěch, Matěj, Filip, Ondřej, Dominik a dívčí jména Eliška, Anna, Sofie, Ema, Tereza, Karolína, Adéla, Viktorie, Natálie a Kristýna.

Podivná křestní jména v Americe

Velkými vyznavači obskurních jmen jsou samozřejmě Američané. Pojmenovávání dětí po místech či věcech, jež jsou se zámořskou kulturou spojeny, je tam velmi tradiční. V poslední době se tam však začínají rozmáhat i jména odrážející moderní smýšlení rodičů – děti dostávají jména související se duchovním rozvojem či zdravou stravou.

Obrovská je například popularita jména Kale, což znamená kapusta. Především v Kalifornii s rozvojem zemědělství nabrala Kapusta na oblíbenosti. Populární se však stávají také Harmony (Harmonie), Peace (Mír) nebo Hope (Naděje). V roce 2018 si však zámořští rodiče oblíbili i poměrně nerozumná jména jako Kiwi, Hazel (Líska), Maple (Javor) či Saffron (Šafrán). Koneckonců, čtrnáctiletá dcera Gwyneth Paltrow a Chrise Martina jménem Apple (Jablko) by na toto téma jistě mohla vyprávět...

Takže, příliš inspirovat se raději nenechávejme a buďme rádi za relativní konzervativní rodiče v našich končinách.

Zdroj: CZSO

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom