9. června 2020 08:30

Našim dětem odkážeme spáleniště. Takhle bude podle NASA vypadat Země roku 2099

Náš svět bude na konci století mnohem méně přívětivým místem, než je nyní...

Fotografie, na kterou se díváte, představuje naši budoucnost. Respektive budoucnost našich potomků, kterým planetu odkážeme. Jde o rok 2099, kdy už bude drtivá většina čtenářů tohoto textu mrtvá…

Jde o výsledky předpovědí 21 různých klimatických modelů, které předvídají, jaké teploty by měly být na různých místech naší planety v červenci 2099. Koncentrace CO2 bude v tu dobu podle NASA, která za modelem stojí, asi 900 částic na milion – v současné době je to asi 400 částic na milion.

Abychom byli přesní, tato předpověď zobrazuje maximální denní teploty. Vychází z historických záznamů i klimatických systémů na předpověď budoucích vývojů Země.

NASA vytvořila veřejně dostupnou aplikaci, kde se tyto předpovědi dají aplikovat i na jednotlivé státy a města – a to pro různá období. Mělo by to pomoci národům, zejména těm klimatickými změnami nejvíc ohroženým, aby se připravily na to, co je s nejvyšší pravděpodobností čeká.

Celou studii a soubor dat k ní naleznete TADY.

Evropu drtí horké počasí už teď

Pro katastrofické scénáře ale není nutné chodit tak daleko do budoucnosti. Vlna veder, která udeřila na konci června 2019 na Evropu, paralyzovala celý kontinent. Ve Francii v pátek 28. června 2019 padl absolutní teplotní rekord, když stanice na několika místech na jihu země naměřily teploty přesahující 45 stupňů Celsia.

Text: Petr Kliment

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom