13. března 2024 15:25

Zemřel muž, který strávil přes 70 let uvnitř železné plíce. Paul Alexander dokázal vystudovat právnickou fakultu

Jeden z nejznámějších pacientů světa strávil přes 70 let upoutaný na lůžko uzavřený ve starém železném přístroji.

V roce 1952, když mu bylo šest let, se Paul nakazil dětskou obrnou a od hlavy dolů ochrnul. Když mu začaly selhávat životní funkce a chlapec upadl do komatu, byl rychle převezen do nemocnice v Dallasu a probudil se zavřený v přístroji, který sloužil jako jeho plíce. Zařízení bylo vynalezeno v roce 1832 a jeho úkolem je pomáhat s dýcháním, když v těle selže svalstvo. Ve Spojených státech je takových přístrojů už jen několik.

Přečtěte si také: Nemoc, na kterou zemřel Stanislav Gross: ALS dopadá tvrdě na sportovce

Paul i přes své ochrnutí od krku dolů zvládal dříve stroj na pár hodin opouštět a díky tomu vystudoval i právnickou fakultu, a dokonce mohl na vozíčku jezdit před soud hájit své klienty. Postupem doby se ale musel i těchto výletů do reálného světa vzdát a zůstal na dlouhá desetiletí uvězněný uvnitř své „železné plíce“. Na to, jak Paul Alexander jedl, četl knihy a komunikoval s okolím se můžete podívat třeba na Youtube.

Těžko uvěřitelný příběh Paula Alexandera se uzavřel 11. března 2024, když 78letý pacient podlehl infekci způsobené onemocněním covid-19. Ještě v roce 2020 přitom vydal knižně své paměti.

Mohlo by vás také zajímat: Česko je na prahu epidemie černého kašle, varují odborníci. Nabádají k očkování

Jediným přenašečem dětské obrny je člověk a onemocnění je tak možné vymýtit. Známky onemocnění dětskou obrnou se dochovaly na 6000 let starých mumiích a ještě na počátku 50. let minulého století byla léčba mimořádně obtížná. Teprve objev vakcíny proti obrně v 50. letech umožnil výskyt obrny v mnoha industrializovaných zemích výrazně snížit. První zemí na světě, kde byla obrna vymýcena na národní úrovni, se v roce 1960 stalo Československo.

Zdroj: The Independent, Sky News

Video, které jste mohli minout: Jediné klíště vám může změnit život. Které nemoci přenáší a jak se proti nim chránit?

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom