15. června 2023 12:00

Chlapce trápila silná bolest čelisti. Lékaři objevili v ústech přes 500 zubů

Indičtí lékaři řešili v roce 2019 velmi netradiční případ, když sedmiletému chlapci vyoperovali z úst více než 500 zubů.

Indický mladík si několik roků čas od času stěžoval na bolestivý otok úst. Když byl ve svých třech letech převezen do nemocnice poprvé, odmítl s lékaři spolupracovat a otok nebyl dále diagnostikován. Rodičům tehdy nezbylo než odjet s nepořízenou. Když se bolesti časem stupňovaly, starostliví rodiče se začali obávat rakoviny a nakonec se rozhodli navštívit se synem lékaře znovu. Malého pacienta přijali v indickém městě Čennai, kde jeho čelist experti zrentgenovali. Nález překvapil i zkušené chirurgy: uvnitř čelisti lékaři objevili tvrdou strukturu ve tvaru menšího váčku.

Čtěte více: Vaše kočka možná není tlustá. K čemu doopravdy slouží její povislé břicho?

Za vším stojí nádor

Lékaři neobvyklý nález diagnostikovali jako takzvaný smíšený odontom, což je nezhoubný nádor, který vychází z tkání, z nichž se vyvíjejí zuby. U pacientů s odontomem se ovšem jinak normální zubní tkáň objeví na špatném místě, což způsobuje zdravotní obtíže. Dle indických lékařů může za výskytem odontomu stát genetika. Po tomto zjištění byla operace neodkladná, následovalo několikahodinové přesvědčování, až se nakonec sedmiletý chlapec umoudřil a k operaci svolil.

Neobvyklý nález

Následoval několikahodinový zákrok pod celkovou anestezií, během něhož byl vyoperován váček vážící kolem 200 gramů. „Bylo tam celkem 526 zubů v rozmezí od 0,1 do 15 milimetrů. Dokonce i ten nejmenší kus měl korunku, kořen a sklovinu, což naznačuje, že to byl zub,“ uvedl jeden z lékařů. Neobvyklý nález údajně připomínal „perly v ústřici“. Jenom spočítání zubů trvalo dlouhých pět hodin. Operace dopadla naštěstí dobře a indický chlapec byl propuštěn již tři dny po zákroku do domácího léčení. Rekonstrukce čelisti nebyla nutná. Chlapcova ústa po zákroku zdobilo 21 zubů.

Mohlo by vás zajímat: Vypuštění 1,5 milionu nafukovacích balonků zabilo dva rybáře. Tím ale tragický pokus o rekord neskončil

Indičtí rekordmani

I když se to nemusí zdát, případ indického chlapce není ojedinělý. Podobná událost se odehrála v roce 2014, kdy lékaři v Bombaji odstranili z úst tamního teenagera 232 zubů. Že má Indie s neobvyklými nálezy v dutině ústní bohaté zkušenosti, dokazuje také Guinessova kniha rekordů. Ind Vijay Kumar totiž drží světový rekord v počtu zubů, kterých má ve svých ústech v plné velikosti rovných 37. Ten ze světového prvenství sesadil svého krajana Chassidara Danabalana s 36 zuby. A pokud byste těmto rekordmanům snad chtěli závidět, není proč. Podle Kumara má takový počet zubů i své nevýhody. Jednou z nich je i to, že se často omylem kousne do jazyka.

Zdroj: CNN / The Guardian

Populární filmy na Prima Zoom