Japonci v bitvě u Midway přišli o čtyři letadlové lodě. Američané dvě z nich našli

Mořští archeologové objevili vraky japonských letadlových lodí Kaga a Akagi, které se spolu se dvěma dalšími potopily v červnu roku 1942 v bitvě u Midwayských ostrovů.

Tým spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena na palubě výzkumné lodi Petrel identifikoval na snímcích z vysokofrekvenčního sonaru nejprve vrak válečné lodi, která by podle místa nálezu a obrysů měla být těžkou japonskou letadlovou lodí Akagi. Vrak leží v hloubce 5 290 metrů asi 2 090 km severozápadně od Pearl Harboru.

Sonarové snímkování dna z podmořského dronu odhalilo celistvý trup lodi ležící mírně na boku se stopami po silných explozích, jejichž původcem byly dvě pumy svržené střemhlavými bombardéry SBD Dauntless. První z nich zasáhla střed lodi a vybuchla na hangárové palubě plné letadel, která se právě přezbrojovala z pozemního na námořní útok. Vládl zde nepopsatelný zmatek, všude se v tu chvíli povalovaly pumy a torpéda, doplňovalo se palivo a munice.

Vrak letadlové lodi Kaga objevili výzkumníci v hloubce 5 400 metrů. Kaga byla původně postavena jako bitevní loď a měla proto větší počet těžkých děl. Část vraku letadlové Kagy (šlo o část zadní pravoboční galerie s protiletadlovými hnízdy) objevila už v září 1999 americká oceánografická loď USNS Sumner. Pátrání po trupu Kagy bylo ale až do konce roku 2019 bezvýsledné. Přesnou lokaci obou vraků nálezci nezveřejnili, považují je totiž za vojenské hroby.

Rozhodující bitva války v Pacifiku

Význam objevu odpovídá důležitosti bitvy, v níž přišlo o život na 2 000 japonských a 300 amerických námořníků a letců. Cílem japonského útoku bylo nejprve obsadit Midwayské ostrovy a poté zničit americkou flotilu, která se podle japonských předpokladů měla vydat z 2 000 km vzdálených Havajských ostrovů posádce na Midway na pomoc.

Situace se ale pro Japonce vyvinula zcela opačně. Díky částečnému prolomení japonské námořní šifry byli Američané o plánu informováni a jejich bitevní svaz čekal poblíž Midwaye. Konzervativní japonský admirál Nagumo nebyl schopen pružně reagovat na vývoj bitvy, takže Američané palubní letouny na letadlových lodích překvapili 4. června ráno uprostřed přezbrojování.

V důsledku toho Japonci během několika minut ztratili tři těžké letadlové lodi Kaga, Akagi a Sorju. Čtvrtá letadlová loď Hirju se potopila následující den ráno, předtím ale stačily její palubní letouny najít a zničit americkou letadlovou loď USS Yorktown. Ta byla spolu s torpédoborcem USS Hammann jedinou ztrátou na americké straně. Naproti tomu Japonci v bitvě kromě čtyř letadlových lodí ztratili i těžký křižník Mikuma.

Pomsta za Pearl Harbor

V bitvě u Midwayských ostrovů ztratili Japonci čtyři ze šesti letadlových lodí, které se o půl roku dříve účastnily útoku na Pearl Harbor. Spolu se ztrátou stovek vycvičených pilotů palubních letadel šlo o katastrofu, ze které se japonské válečné námořnictvo už nevzpamatovalo.

Dosud jediným vrakem celkem sedmi velkých lodí potopených v bitvě u Midwayských ostrovů byla americká letadlová loď USS Yorktown. Výzkumnící ho objevili už v roce 1998.

Společnost Vulcan patřící spoluzakladateli Microsoftu Paulu Allenovi se na vyhledávání vraků specializuje. V únoru 2019 například její tým objevil v hloubce 5 600 metrů vrak americké letadlové lodě USS Hornet, která se potopila 26. října 1942 poblíž Šalamounových ostrovů. Na svém kontě má ale také japonskou bitevní loď Musaši.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom