Australský Pearl Harbor: Japonci rozpoutali další ohnivé peklo, při bombardování Darwinu zemřelo přes dvě stě lidí
Deset týdnů po napadení Pearl Harboru se poblíž severoaustralského Darwinu zjevila japonská flotila včetně čtyř letadlových lodí. Letecký úder provedený dopoledne 19. února 1942 vedl stejně jako na Havajských ostrovech korvetní kapitán Micuo Fučida.
Vůbec první a zároveň největší útok cizí mocnosti proti australskému území začal v 8:45 ráno, kdy z palub letadlových lodí Hirjú, Sójú, Kaga a Akagi odstartovalo 188 letounů první útočné vlny. Tvořilo ji 81 lehkých bombardérů Nakadžima B5N „Kate“ a 71 střemhlavých bombardérů Aiči D3A „Val“, které doprovázelo 36 stíhaček Micubiši A6M „Zero“. Stejně jako během náletu na Pearl Harbor letěl v čele formace korvetní kapitán Micuo Fučida.
Japonský svaz kromě letadlových lodí tvořily dvě starší bitevní lodě Kirišima a Hiei, nové těžké křižníky Tone a Čikuma, lehký křižník Abakuma, devět torpédoborců a tři ponorky. Pro Australany byl japonský útok naprostým překvapením a znamenal jediné – Japonci si připravují půdu k vylodění v Austrálii. Tokio ale nic takového neplánovalo. Nálet na Darwin byl součástí jejich strategické ochrany probíhajících nebo chystaných vyloďovacích operací na Timoru a Nové Guineji, vedlejším cílem pak bylo vyvolat mezi Australany paniku.
19 Feb 1942 —Japanese bombers arrives over Darwin harbor NT. Bombs were dropped on Allied warships,RAAF Base, airfields, barracks,oil store.Over 683 bombs were dropped on Darwin over two attacks.Hundreds were killed as 10 ships were sunk.#WWII#darwinbombing pic.twitter.com/tQYJqkxjVv
— Lorna Moya Tito (@bboomerjourno) February 18, 2022
Přístav napěchovaný loděmi
Japonci dorazili k Darwinu těsně před desátou hodinou dopoledne. Cestou sestřelili americký hydroplán PBY Catalina a na Melvillově ostrově zničili na zemi transportní dakotu C-47 Skytrain. Jejich přílet zaznamenal pozorovatel na ostrůvku Bathurst a ohlásil to rádiem. Australané se ale domnívali, že se k městu vrací deset letounů Curtiss P-40 Warhawk australského letectva (RAAF), které měly přelétnout na Východní Timor, kvůli špatnému počasí se však obrátily. Sirény oznamující letecký poplach proto mlčely.
V darwinském přístavu kotvilo 57 válečných, transportních a nákladních lodí. Z válečných lodí měl větší bojovou hodnotu jen americký torpédoborec USS Peary, pak už zde byly jen čtyři minonosky a čtyři protiponorkové lodi (boom defence ships). Na některých nákladních lodích se nacházely tisíce tun munice a pohonných hmot, v přístavu kotvila i jedna nemocniční loď a loď na podporu hydroplánů.
Darwin - požáry Zdroj: Getty Images
Přežilo jediné letadlo
Těsně před příletem hlavní japonské vlny na scénu se nad Darwinem objevilo osamocené japonské zero, které z formace vypadlo, když na něj cestou zaútočil americký hydroplán. Než se stačil pilot Jošikazu Nakahama rozkoukat, měl na sobě přilepených pět amerických stíhaček P-40, které byly zrovna ve vzduchu. Nezaváhal a čtyři z nich sám sestřelil.
Australané se probudili v 09:58, všude se rozhoukaly sirény a do Japonců začala bušit protiletadlová palba. To ale pilotům bombardérů nezabránilo v útoku, během něhož byly za 30 minut potopeny tři válečné a šest obchodních lodí a deset dalších plavidel utrpělo poškození. Na nákladní lodi Neptuna naložené hlubinnými pumami, TNT a dalšími výbušninami explodovalo 100 hlubinných pum, přičemž zahynulo 45 mužů.
NOW: It's the 80th anniversary of the bombing of Darwin.
— FIVEAA (@1395FIVEAA) February 16, 2022
Tim Gurry from the Darwin Defenders Association joins @MatthewPantelis. pic.twitter.com/iVufVbcKTH
Aboridžinec v akci
Cílem náletu se stalo i letiště, kasárna a skladiště ropy. Když Japonci odlétali, vznášel se nad Darwinem hustý sloup černého dýmu z mnoha požárů. Spojencům zůstala jediná bojeschopná stíhačka P-40, ostatních 30 bylo zničeno buď ve vzduchu nebo na zemi.
Japonci během útoku ztratili všehovšudy pět letadel a tři piloty. Asi tři desítky letadel vracející se na letadlové lodě měly různá poškození způsobená protiletadlovou palbou. Jedna stíhačka zero musela nouzově přistát na Melvillově ostrově, přičemž pilota zajal místní Aboridžinec. Austrálie tak získala vůbec prvního zajatce v japonské uniformě na svém území.
Micubiši A6M „Zero“ Zdroj: Getty Images
Druhá vlna
Protože vracející se japonští piloti zaregistrovali poblíž Darwinu dvě nákladní lodě, rozhodli se velitelé vyslat nad přístav druhou útočnou vlnu. Tvořilo ji 27 středních bombardérů Micubiši G3M a 27 Micubiši G4M startujících z letiště na nizozemském ostrově Ambon v Molukách, který Laponci dobyli v únoru 1942. Bombardéry dorazily dvě minuty před polednem a z výšky 5500 metrů napadly zdejší vojenské letiště, které silně poškodily, přičemž na zemi zničily několik letadel včetně jednoho B-24 Liberator.
Důsledky náletu na Darwin byly zdrcující. Zahynulo 236 lidí a až 400 dalších bylo zraněno. Asi polovina obyvatel města v panice a z obav před japonskou invazí utekla na jih. Japonci zničili většinu nákladního lodního prostoru dostupného v této části Austrálie, což fakticky odřízlo Jávu a Filipíny od možných dodávek materiálu z Austrálie. Do konce války Japonci podnikli nejméně 200 náletů na australskou pevninu, útok na Darwin byl ale nejničivější. O vylodění v Austrálii se Japonci nikdy nepokusili.