Nejmenší ponorka světa útočila na Pearl Harbor. Krutý osud přinesla i přeživším
Miniaturní zbraň Japonců ohrožovala pobřeží USA a byla nebezpečím pro americké vojáky i samotné japonské piloty.
Podle archeoložky Debry Corbettové z University of Alaska Fairbanks neexistovala horší práce než být pilotem trpasličí ponorky, která byla nalezena rezivějící na ostrově Kiska v Aleutském souostroví. Malá ponorka, ne nepodobná sebevražedným torpédům, byla vyrobena tak, aby umožňovala přežití dvou mužů, avšak skutečná pravděpodobnost přežití byla extrémně nízká.
Trpasličí ponorky
Vznik trpasličích ponorek se datuje kolem roku 1930 a jejich cílem bylo proniknutí do nepřátelského přístavu, likvidace cílů a pokus o únik. Nalezená ponorka, kterou zmiňovala Debra Corbettová, měla v nejvyšším místě 3,4 m. Jednalo o velitelskou věž, jinak byl průměr v nejširším bodě 1, 8 m. Vzrostlejší muž by tedy měl problém se do plavidla nasoukat. Ostatně velení japonské armády si obecně na pohodlí vojáků moc nepotrpělo.
A recovered Japanese submarine Alaska Aleutian Islands then and current. pic.twitter.com/L5MnY6ZRzp
— karensnext (@stevemcceney) November 4, 2021
Přední část ponorky nesla torpédomety, střední byla určená posádce a ovládání, vzadu byl pak uložen motor a baterie, které ho poháněly. Váha byla 47 tun a maximální rychlost činila 19 uzlů, což je cca 35 km v hodině. Na ostrov Kiska jich Japonci z atolu Midway dopravili hned šest, dodnes jsou v terénu dokonce zachované kolejnice, po nichž byly po ostrově dopravovány. Včetně trupu jedné z nich, který zarůstá trávou. Zdejší plavidlo bylo ponecháno napospas osudu poté, co Američané v roce 1943 ostrovy obsadili. Samotné je tehdy překvapilo, že Japonci místo obrany zvolili útěk pod rouškou tmy. Miniponorky, které nemohli vzít sebou, se nicméně alespoň pokoušeli zničit pomocí trhaviny.
První japonský zajatec v Tichomoří
Když se řekne útok na Pearl Harbor, většina lidí si představí japonské letectvo útočící na bitevní lodě americké armády. Trpasličí ponorky zde však rovněž sehrály svou roli. Do útoku jich bylo zapojeno pět a k jedné se váže i smutný příběh Kazua Sakamakiho. Ten byl jedním z 10 mužů, kteří měli v Pearl Harboru zaútočit na nepřátelská plavidla. Během pokusu o vstup do Pearl Harboru však uvízl na korálových útesech a 8. prosince 1941 padl do amerických rukou. Sakamaki se tehdy stal prvním japonským zajatcem během války v Tichomoří a ponorka se stala válečnou kořistí, kterou Američané náležitě propagandisticky využili.
The Japanese submarine HA-19 ran aground during the Pearl Harbor attack. Ensign Kazuo Sakamaki (酒巻和男) was in command of this boat and became America’s first PoW of the war. pic.twitter.com/Ritf4LzC7D
— Bones of LaSalle 💀⚜️ (@bonesoflasalle) December 8, 2020
Samotný Sakamaki válku přežil a roku 1945 se vrátil do Japonska. Jenže svým pádem do zajetí porušil kodex cti, zradil v očích velení vlast i císaře, a tak byly záznamy o jeho životě zničeny a rodina se ho zřekla. Z ponorkového důstojníka se stal pacifista, který nakonec získal vysoký post ve společnosti Toyota, kde pracoval až do roku 1987. O 12 let později ve věku 81 let zemřel.
Japonská ponorka na ostrově Kiska je tak připomínkou nejen unikátní námořní zbraně, ale i řady smutných osudů japonských vojáků, kteří byli s těmito zbraněmi spojeni. Ať už se jednalo o padlé, či přeživší.