19. října 2023 11:30

Jak se umírá na alkoholismus? Poslední stadium před smrtí je odstrašující

Dojít do finálního stadia alkoholismu sice trvá mnoho let, není to ale vůbec pěkná cesta.

Než se alkoholik dostane do poslední fáze své závislosti, může to trvat dlouhé roky. Roky, během nichž jeho tělo, mysl i charakter pomalu chátrají. Lékaři rozlišují hned několik různých milníků, podle nichž se dá určit, v které fázi závislosti se člověk nachází. Bohužel, čím větší vzdálenost po této cestě člověk ujde, tím nižší je pravděpodobnost, že se z ní vrátí bez úhony.

Čtěte také: Kolik alkoholu lze pít, aniž byste ohrozili své zdraví? Na sklenku červeného vína si dejte velký pozor

Závislost přichází plíživě

Vše začíná celkem neškodně. Popíjíme alkohol ve společnosti, při zábavě, například při setkání s přáteli nebo na oslavě. Někteří ale těchto příležitostí využívají k tomu, aby se opili skutečně silně – a to už může být známka začínajících problémů.

Ještě hůř je na tom člověk, který pije buď denně, anebo při sociálním pití spotřebuje nadměrné množství alkoholu – je to mimo jiné známka toho, že se jeho odolnost vůči alkoholu zvyšuje a tedy, že si tělo tvoří návyk.

V dalším stadiu se již objevují první abstinenční příznaky v případě, že alkohol není k dispozici. Pro člověka je navíc pití najednou zcela normální a bere ho jako běžnou součást své existence.

Pak už je ke skutečné závislosti jen kousek. Když se člověk stane „plnohodnotným“ alkoholikem, netrpí jen jeho tělo, ale také duševní zdraví. V ohrožení je také jeho soukromý i pracovní život, protože jej od pití už nic neodradí. V posledním stadiu je duševní i fyzický zdravotní stav alkoholika natolik závažný, že může zemřít.

Při nadměrném pití trpí i duše

Z toho, co alkohol v těle poškodil, jsou na prvním místě samozřejmě játra. Toto poškození je nevratné a může vyústit až v jaterní selhání. A protože jsou játra životně důležitý orgán zodpovědný za víc než 500 úkonů, díky kterým tělo funguje, jak má, jejich úplné selhání způsobí smrt. Ještě předtím ale přichází takzvaná alkoholová demence. Výjimkou není ani cukrovka.

Kromě toho dlouhodobé užívání alkoholu (i malého množství) přispívá velkou měrou ke vzniku nádorového onemocnění, a to nejen na játrech – v ohrožení je prakticky každá část těla, které se alkohol nějak dotkne, tedy jícen, hltan, ret i celá dutina ústní, žaludek… navíc se objevují nádory prsu, konečníku, střev a další. V roce 2020 vědci zjistili celkem 741 300 případů rakoviny způsobených alkoholem.

Závratně roste také riziko srdečního onemocnění nebo náhlé cévní mozkové příhody, což jsou i dvě hlavní příčiny úmrtí u nás i ve světě.

Smrt ale můžou přinést také duševní onemocnění, která se u alkoholiků bohužel běžně rozvíjejí; hluboké deprese pak snadno mohou skončit i sebevraždou.

Zdroj: Lancet / Moje lékárna / Addiction Center

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom