24. července 2023 12:57

Smutný osud Adiny Mandlové: Život zapomenuté prvorepublikové hvězdy zničily pomluvy

Patřila k největším hvězdám československého filmu, po válce ji ale čekal strmý pád. Zapomenutá a opuštěná Adina Mandlová zemřela 16. června 1991.

Proslavila se hlavně v komediích, které se natáčely na pražském Barrandově během druhé světové války, vždycky se ale toužila stát divadelní herečkou. Chodila s Hugem Haasem, měla románek s Oldřichem Novým a říkalo se, že si začala i s K. H. Frankem. Adina Mandlová stojí ve stínu mnohem známější kolegyně Lídy Baarové, její život si ale pozornost zaslouží.

Čtěte také: Panenka Barbie podněcovala k anorexii. Video ukazuje, jak zrůdně by s Kenem vypadali jako živí lidé

Neposedné dítě to dotáhlo daleko

Narodila se 28. ledna 1910 v secesní vile v Mladé Boleslavi. Už jako dítě byla neposedná a těžko zvladatelná. A tahle povaha jí vydržela celý život. S matkou nijak dobře nevycházela a milovaný otec jí brzy zemřel. Její dětství vyplnily průšvihy a nedorozumění, a když dospívala, vydala se ztratit počestnost až do Olomouce za jedním důstojníkem československé armády.

Tvrdohlavou Adinu po tomhle incidentu poslala matka do internátní školy v Paříži. Svérázná dívka se ale naučila obcházet tvrdý režim a vedla spokojený bohémský život. Když se pak vrátila do Československa, snažila se uchytit u divadla. Odešla z Mladé Boleslavi do Prahy a brzy se tam setkala s Hugem Haasem, svým prvním velkým milencem, který ji dostal do pražské umělecké společnosti.

Adina Mandlová neměla na muže štěstí

Vztah byl pro Adinu důležitý, ale také náročný. Haas šňupal kokain, neustále měl milenky a Adina na něm byla mnohdy finančně závislá. Představa o bohatých prvorepublikových hvězdách je spíše iluzí. Aby se uživila, musela Adina Mandlová pracovat jako modelka ve vyhlášeném salonu Oldřicha Rosenbauma.

Ani v době největší slávy počátkem čtyřicátých let nevydělávala vysoké sumy, což ji hnalo do náručí mužů, na které pak vzpomínala nerada. Mezi nimi se objevil židovský milionář Fred Svítil, který se pokusil vycházet s nacistickými okupanty, i levicově založený herec Vladimír Šmeral, který Mandlovou nakonec opustil a nepomohl jí, když přišly nejnáročnější okamžiky jejího života.

Mohlo by vás zajímat: Německé sanatorium dodnes budí hrůzu. Podívejte se na místo zločinů proti lidskosti i léčby Hitlera

Goebbels a K. H. Frank

Ty překvapivě nezažila během druhé světové války, ale až po ní. Za okupace pracovala dál před kamerou, natáčela zejména komedie a snažila se vyhnout angažmá v německých ateliérech. V říši natáčela jen jeden film. Během pobytu se ale na večírku, který pořádala švédská zpěvačka Zarah Leander, setkala s ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. Jeden z největších nacistů měl s Adinou Mandlovou zajímavé plány, chtěl ji proměnit v hvězdu poválečného Německa. Adina Mandlová tehdy odmítla.

Tou dobou už ale Prahou kolovaly drby o tom, že je populární herečka milenkou lidického vraha K. H. Franka. Mandlová to ve svých pamětech popírá a upozorňuje, že se s vysoce postaveným esesákem setkala až roku 1943 na jedné společenské události v Rudolfinu. Na fakta se ale po válce nikdo neptal.

Těžké dny v pankrácké věznici

V květnu 1945 jela se svými přáteli do Berouna navštívit zraněného známého, když ji zatkli dva gardisté, kteří jí vyčetli údajný vztah s Frankem a obvinili ji z pokusu o útěk. Z Berouna tak Mandlová putovala na policejní stanici a následně do pankrácké věznice, kde končila většina podezřelých z kolaborování s Němci. Po útrpné vazbě, během které zažila ponižování i násilí, byla propuštěna pro nedostatek důkazů. Veřejnost ji ale zpět nepřijala, a tak není divu, že herečka hledala cestu, jak z poválečného Československa uniknout.

Příležitost se naskytla, když potkala Joea Knighta, původně českého letce v RAF. Vzali se, Mandlová tak získala britský pas a mohla začít v Londýně s čistým štítem. Jenže sláva z Československa přes La Manche převézt nešla. Adinu Mandlovou na ostrovech lidé neznali a její anglický život tak byl poznamenaný neustálým hledáním rolí a častými zklamáními. Díky přízvuku dostala jen pár příležitostí v úlohách imigrantek. Manželství s Joem se rozpadlo a vztah s anglickým milionářem, který dostal Mandlovou mezi britskou smetánku, herečku nudil. Navíc u ní propukla tuberkulóza. Adina Mandlová skončila v jednom švýcarském sanatoriu, které jí mělo pomoct těžce léčitelnou chorobu překonat.

Jediné vydařené manželství

Do Anglie, kterou nesnášela, se vrátila s trvalými následky a začala se sbližovat s majitelem módního salónu Benem Pearsonem, ačkoli se vědělo, že je gay. Homosexualita byla v konzervativní Británii ještě větším tabu než v mnohých jiných státech na kontinentě a gayové se skrývali. Mezi Mandlovou a Pearsonem ale vzniklo citové pouto, které přerostlo ve vztah, jakkoli vlažný. Vzali se, žili spolu, a dokonce se společně odstěhovali na Maltu.

Mandlová ale neustále pošilhávala po Československu, kam se dokonce mohla díky britskému pasu vrátit na návštěvu. Československá i anglická tajná služba z ní chtěly udělat špionku, čemuž se vyhnula.

Na svou rodnou zemi zanevřela a zklamala se ještě v šedesátých letech, kdy se pokusila o comeback v muzikálu Hello, Dolly!, který se měl hrát v Divadle Karlín. Jednak jí nevyhovovalo české umělecké prostředí a potom se ukazovalo, že primárně filmová herečka to bude mít na divadle složité. Adina Mandlová proto z Československa raději zmizela.

Z herečky spisovatelkou

Při pobytu na Maltě začala psát své paměti, z nichž je evidentní, že chtěla očistit své jméno a uvést mnoho skutečností ze svého života na pravou míru. Rukopis později nabídla Josefu Škvoreckému, který knihu pod názvem Dneska už se tomu směju v roce 1977 vydal ve svém nakladatelství Sixty-Eight Publishers.

Herečka se už nepokoušela o hledání filmových či divadelních rolí a žila skromnější život. Když přišla sametová revoluce, naskytla se už ovdovělé Mandlové příležitost vrátit se do rodné země. Chvíli žila na zámku v Dobříši, kde jí ubytování sehnal Josef Škvorecký. Zemřela ale v příbramské nemocnici 16. června 1991 a jejím přáním bylo, aby urnu s jejím popelem zlikvidovali v krematoriu. Nechtěla být nikde pohřbená.

Poslední roky jejího života zdaleka nepřipomínaly slavné období čtyřicátých let. Na Adinu Mandlovou tehdy skoro nikdo nemyslel a stará žena, která odmítala mluvit o své minulosti, prožívala tíživou samotu.

Zdroj: Adina Mandlová: Dneska už se tomu směju / E15 / Filmový přehled

Matouš Hartman

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom

Posedlost sluncem

Dokumentární / Cestopisný / Historický / Kulturní a společenský