Mumifikované tělo bandity putovalo desítky let po USA jako atrakce. Lidé si mysleli, že jde o figurínu

Osud bankovního a vlakového lupiče Elmera McCurdyho je jedním z nejbizarnějších příběhů 20. století.

Elmer McCurdy se narodil v roce 1880 ve Washingtonu tehdy teprve sedmnáctileté Sadie McCurdyové, která nebyla provdaná. Její bratr George a jeho žena Helen malého Elmera adoptovali, aby byla Sadie ušetřena hanby za to, že vychovává nemanželské dítě. Když v roce 1890 George zemřel na tuberkulózu, přestěhovaly se Sadie a Helen spolu s Elmerem do Bangoru. Nedlouho poté se Sadie svému synovi přiznala o tom, že je jeho biologická matka. Tato informace McCurdyho znepokojila natolik, že začal mít problémy s pitím a dostával se do problémů.

V roce 1910 skončila jeho tříletá služba pro americkou armádu, a právě tehdy začala jeho krátká a neúspěšná kariéra kriminálníka. McCurdy byl docela nešikovný a po několika nepovedených loupežích se v březnu roku 1911 odehrála jeho poslední. Jeho cílem byl vlak v Oklahomě, který měl údajně vézt 400 tisíc dolarů v hotovosti. McCurdy se však nešťastným výběrem ocitl v osobním vlaku, ze kterého ukradl pouhých 46 dolarů, zbraň a whisky. Policie ho za několik měsíců vypátrala a McCurdy zemřel 7. října 1911 při přestřelce.

Mumie jako atrakce

Soudní lékař McCurdymu po jeho smrti podal asi dvěstěkrát více arzeniku, než bylo potřeba a udělal z něj mumii. Tu pak vystavil v pohřebním domě a vybíral peníze za to, že se na ni lidé mohli dívat. Mumifikované tělo zločince následně po dlouhých 61 let ukazovali na různých karnevalových akcích, cirkusech, a dokonce jako rekvizitu ve filmech. Postupem času se totiž zapomnělo na jeho skutečný původ a bylo o něm hovořeno jako o figuríně. Když se mu ulomila ruka v jednom ze zábavních parků, zjistilo se, že jde o člověka z masa a kostí.

Děsivý nález odstartoval vlnu pátrání, a když se podařilo identifikovat tělo a najít původ onoho nebožtíka, byla mumie převezena zpět do Guthrie v Oklahomě. Trvalo tedy dlouhých 66 let, než se Elmerovi McCurdymu dostalo řádného pohřbu.

Sledujte dokumentární seriál Po stopách duchů na Prima ZOOM.

Šarlota Chmelařová

Šarlota Chmelařová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora
Newsletter

Odesláním formuláře souhlasíte s podmínkami zpracování osobních údajů

Populární filmy na Prima Zoom