28. března 2023 12:00
Adam Vala

Mimozemšťany můžeme mít přímo pod nosem. Nová zpráva Pentagonu vysvětluje, jak nás zkoumají

Představitel Pentagonu přišel s úvahou, kterou byste od zástupce této instituce asi nečekali. Máme na dosah kontakt s civilizací z vesmíru?

V dosud nefinalizované zprávě harvardského vědce a vedoucího úřadu Pentagonu pro UFO se objevila myšlenka, že by se ve sluneční soustavě mohla nacházet mateřská loď mimozemšťanů, která k planetám včetně Země vysílá své sondy. Jejich účelem má být průzkum, ne nepodobný tomu, který provádí lidstvo na nejbližších planetách, a to za pomoci malých sond – pampeliškových semínek – která po splnění své mise odešlou informace zpět na zmiňovanou mateřskou loď.

K tématu: Je záhadný objekt Oumuamua vesmírná loď? Riskantní mise slibuje fotky

Relevantní materiál

Za úvahou stojí astronom Avi Loeb a ředitel Úřadu Pentagonu pro řešení celoplošných anomálií Sean M. Kirkpatrick. Ačkoliv se nejedná o oficiální dokument Pentagonu a dosud pro něj nebyl vypracován odborný posudek, vznikl za přispění ministerstva obrany a je tudíž zcela relevantním. Loeb je mimo jiné známý svým výzkumem mezihvězdného návštěvníka Oumuamua, údajné mimozemské lodi ve tvaru doutníku, a nejednou se zabýval jeho pozoruhodnými vlastnostmi. Například tím, že se kolem něj nevyskytuje žádný oblak plynů, který zpravidla obklopuje kometu, nebo že se vzdaluje od Slunce zvyšující se rychlostí.

Právě tyto poznatky už v minulosti přinutily vědce přemýšlet nad objektem trochu jinak a brát na zřetel i podobné hypotézy, které možná nejde stoprocentně ověřit, ale na druhou stranu ani vyvrátit. Přesto se objevuje řada kritických studií a článků, které vyvracejí Loebovu teorii o mezihvězdné lodi, a například časopis Nature Astronomy v roce 2019 označil všechny podobné zprávy za nepodložené a provokativní. Přesto ale kontroverzní astronom pokračuje, a dokonce uvádí, že na myšlenku popisovaných sond přišel přibližně šest měsíců před tím, než se Oumuamua těsně přiblížila k Zemi.

Čtěte také: Síla deseti atomovek. Možnost drtivého dopadu asteroidu je větší, než jsme mysleli, varuje NASA

Loeb vychází z taktiky NASA

Shodou náhod totiž v této době narazil do Země malý mezihvězdný meteor o šířce přibližně jednoho metru, který sice nesouvisel s Oumuamuou, ale přiměl Loeba k zamyšlení. Vypuštění několika malých sond v momentě, kdy se mateřská loď pohybuje v prostoru z jakéhokoliv důvodu důležitých či zajímavých objektů, je totiž postup ne nepodobný operacím NASA, a pokud by ony mimozemské sondy byly dostatečně malé, jednoduše jsme si jich vůbec nemuseli všimnout. Je však otázkou, odkud sondy skutečně přiletěly – pokud budeme brát teorii jako relevantní – a zda civilizace, která je k Zemi poslala, ještě stále existuje.

Zdroj: LiveScience

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom