Mohl záhadný objekt Oumuamua nouzově přistát na Zemi? Teorii záhadologů potvrzují snímky z Antarktidy
Mezihvězdný „průzkumník“ Oumuamua doutníkovitého tvaru, který v roce 2017 prosvištěl naší Sluneční soustavou, by mohl být kometou, asteroidem, mimozemskou sondou nebo částí původně mnohem většího tělesa. Jenže jakého?
Teorií o tom, co vlastně 400 metrů dlouhý a přibližně 40 metrů široký objekt představoval, se vyrojilo mnoho. Odborníky přitom víc než jeho vysoká rychlost 25,5 km/s zaujal fakt, že mezihvězdný skaut – právě to totiž znamená Oumuamua v havajštině – při průletu naší soustavou slušně zrychloval.
Kometa, asteroid, nebo sonda?
Blížící se skaut byl objeven 19. října 2017 pomocí dalekohledu Pan-STARRS 1 umístěného na Havajských ostrovech. Vědci ho nejprve považovali za kometu, když se ale při přiblížení ke Slunci neobjevil žádný ohon, překlasifikovali objekt na asteroid.
Jenže právě akcelerace – Oumuamua při průletu kolem Slunce zrychlil na 44 km/s – a tvar nápadně připomínající vesmírnou loď vedly některé badatele k tvrzení, že se jedná o mimozemskou sondu, která kolem Země prolétla záměrně.
Záhadologové rovněž spojili tvar skauta s podivnými stopami nalezenými na snímcích z oblasti Antarktidy. Podle nich Oumuamua nebo jemu podobný objekt na Zemi – možná nouzově – přistál. Nahrává tomu fakt, že astronomové skauta objevili až ve chvíli, kdy se od Země vzdaloval. Teorie se objevila v jednom z dílů dokumentární série Vetřelci dávnověku:
Tvrzení, že je Oumuamua mezihvězdnou sondou, má ale zastánce i uvnitř vědecké komunity. Patří k nim například izraelský profesor Abraham „Avi“ Loeb, který pracuje v Harvard-Smithsonianově centru astrofyziky v americkém státě Massachusetts. Podle něj je skaut poháněn „slunečními plachtami“, kdy těleso získává rychlost působením slunečního větru.
Protože ale teorií není nikdy dost, objevila se nedávno další možnost. Podle ní byl Oumuamua původně součástí mnohem většího tělesa vyvrženého do mezihvězdného prostoru explozí hvězdné hmoty. Původní objekt se při tom působením slapových sil rozdělil na menší doutníkovitá tělesa, která vysokou rychlostí zamířila po nové trajektorii.
Ať je to jak chce, Oumuamua zůstává prvním mezihvězdným tělesem, které navštívilo naši Sluneční soustavu.