7. prosince 2023 10:00

Zemi hrozila ničivá srážka s Venuší. Zkáze lidstva zabránil záhadný ledový obr

Srážka Země s jinou planetou by znamenala její záhubu. A nebýt záhadného ledového obra, mohl ji podobný osud potkat kvůli Jupiteru.

V původním planetárním systému vznikající Sluneční soustavy byly Země a Venuše v kolizním kurzu. Na vině byla obří gravitace Jupitera, která táhla Zemi s Venuší za sebou, zatímco se Jupiter vzdaloval. Pokud by celá situace pokračovala, Země a Venuše by do sebe narazily. Tato kolize by pro naši planetu měla nepředstavitelné důsledky.

Čtěte více: Vesmír mohou sežrat podivné částice. Video ukazuje destrukci celé planety

Kdo kolizi zabránil?

Jak ukazuje i dokument Jak funguje vesmír na Prima ZOOM, do hry vstoupili tzv. ledoví obři, mezi něž jsou v naší sluneční soustavě zařazovány planety Neptun a Uran. Některý z ledových obrů byl přitažen mocnou drahou Jupitera a při cestě k němu extrémně prudce zrychlil. Ke srážce ovšem nedošlo a zrychlení ho vystřelilo do vesmíru.

Ovšem vliv to mělo i na Jupitera, kterého událost vychýlila z kurzu, čímž došlo ke změně gravitačních sil ovlivňujících k sobě se blížící Zemi a Venuši. Nevíme, který z ledových obrů to byl, protože zmizel v nenávratnu. Logicky však nešlo o Neptun či Uran, kteří v naší soustavě stále existují.

Kdyby ke kolizi Venuše se Zemí došlo, je velmi pravděpodobné, že by k evoluci, tedy vzniku živých tvorů (včetně lidí) nedošlo. Existují dvě teorie, kam onen tajemný zachránce zmizel. Buď neznámý ledový obr skutečně opustil Sluneční soustavu, nebo se jen vydal na neskutečně dlouhou oběžnou dráhu. V takovém případě by mu oběh kolem Slunce trval až 20 000 let. Astronomové v hlubinách vesmíru nadále po záhadném zachránci naší planety neúspěšně pátrají.

Zdroj: Dokument Jak funguje vesmír / NASA / The Planetary Society

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom