22. února 2024 16:55

Američané dnes přistávají na Měsíci. Sledujte přímý přenos, minulý pokus skončil špatně

Přistávací modul Odysseus má vrátit Američany po 52 letech na Měsíc. Je napěchovaný přístroji NASA, stojí za ním ale soukromá firma.

Odysseus odstartoval 15. února 2024 z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě a k Měsíci ho nasměrovala síla trysek nosné rakety Falcon 9 od společnosti SpaceX miliardáře Elona Muska. Také samotný modul, který má přistát poblíž jižního pólu Měsíce, sestrojila soukromá společnost Intuitive Machines. Od projektu Apollo, který dostal na Měsíc šest posádek, jde o první vážný pokus vrátit člověka na Měsíc.

Přečtěte si také: Raketa mise Artemis 1 odstartovala návrat lidí na Měsíc. Kdy na něj skutečně znovu šlápnou?

Odysseus po startu několikrát úspěšně otestoval nový typ motoru, s jehož pomocí se nejen pohybuje hlubokým vesmírem, ale spoléhá na něj i během přistání. To je plánované na čtvrtek 22. února ve 23:30 SELČ a sledovat ho můžete například v živém přenosu amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA):

Místem přistání je malý kráter ležící asi 300 kilometrů od jižního pólu Měsíce. Vědci ho vybrali ze dvou důvodů. Jednak se zde může nacházet zmrzlá voda, která by se stala předmětem dalšího výzkumu, a také se sem ještě ve 20. letech tohoto století chystají pilotované mise projektu Artemis. Člověk na Měsíci naposledy stál v prosinci 1972, shodou okolností jím byl astronaut českého původu Eugene Cernan (Apollo 17).

O přistání na Měsíci se v lednu 2024 pokoušel i lunární modul Peregrine společnosti Astrobotic Technology. Kvůli nepředpokládané ztrátě paliva ale musel být manévr zrušen a sonda byla nasměrována do zemské atmosféry, kde shořela.

Zdroj: Space.com, CNN

Mohli jste minout: Unikátní operace ve vesmíru: Robot zvládl chirurgický zákrok. Obrovský pokrok těší vědce

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom