Bota chlapce z Osvětimi odhalila osud jeho i zbytku pražské rodiny

Objev pracovníků památníku v Osvětimi vydal další děsivé svědectví v podobě boty chlapce, který byl do místního koncentračního tábora transportován se svou matkou.

Kremační pece a ani zbytky domů nejsou tak dojímavé jako osobní věci těch, kteří byli v rámci nacistického konečného řešení v koncentračních táborech zavražděni plynem. A právě tyto věci i po desítkách let stále vydávají nová konkrétní svědectví o osudech nevinných.

Vzkaz v botě

V dětské kožené botě patřící šestiletému židovskému chlapci Amosi Steinbergovi našli vědci vzkaz napsaný jeho matkou, která zřejmě tušila, že v Osvětimi zemře a chtěla zachovat jméno svého syna pro případ, že by se z osvětimského pekla dostal. Díky tomu se podařilo zjistit jméno jejího majitele a dalo se v záznamech pátrat po dalších osudech jeho rodiny.

Chlapec s matkou se do Osvětimi dostal spolu s transportem, který na rampu koncentračního tábora dorazil dne 4. října 1944. Předtím byli 2 roky internováni v Terezíně. Otec měl více štěstí, válku přežil díky tomu, že byl deportován jiným transportem. „Víme, že byl převezen z Osvětimi do Dachau dne 10. října 1944. Byl osvobozen v dílčím táboře Kaufering,“ píše Rose Heilchelbech na serveru dustyoldthing.com. Malý Amos nejspíše zemřel, podobně jako jeho matka, udušením v plynové komoře.

Obuv je častý zdroj informací

Pracovníci a historici osvětimského památníku nejednou našli vzkazy, ale i úřední dokumenty či „motáky“ uschované právě v botách. Vězni totiž o moc víc osobních věcí neměli. Celkem bylo v Osvětimi vězněno kolem 50 000 československých občanů, z nichž přežilo zhruba 6 000. I rodina Steinbergova zřejmě pocházela z Prahy.

1,1 milionů mrtvých

Podle historiků bylo v Osvětimi zplynováno 1,1 milionu lidí, což je pro mnohé z nás těžko představitelné číslo, které pro srovnání odpovídá každému desátému občanovi České republiky. V době největšího provozu hořely pece 24 hodin denně, a pokud někdo nevěděl, co ho čeká a nešel na smrt hned ze selekční rampy, velmi záhy se doslechl, proč komíny chrlí černý mastný kouř. Mezi lety 1942–43 se v táboře spotřebovalo téměř 20 tun cyklonu B.

Pár měsíců před definitivním koncem války v Evropě, v sobotu 27. ledna 1945, tábor osvobodila Rudá armáda. Ten den se přestala psát jedna z krutých kapitol nacismu.

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora