Vybombardovaný Londýn: Interaktivní mapa ukazuje, kam během Blitzu dopadaly německé pumy

Britští historici vytvořili interaktivní mapu, která ukazuje místa dopadu všech bomb, které byly svrženy na Londýn.

Projekt Bomb Site, vytvořený britskou institucí National Archive, je záležitostí, která potěší každého milovníka vojenské historie. Interaktivní mapa ukazuje moderní Londýn, ale současně zobrazuje, kam v něm dopadaly za druhé světové války německé bomby.

Na mapu se můžete podívat TADY.

Autorkou interaktivní mapy je doktorka Catherine Johnsová z univerzity v Portsmouthu. Celý projekt ukazuje, jak probíhalo bombardování Londýna mezi 7. zářím 1940 a 21. květnem 1941 (tedy v době operace Blitz), a přístup k němu je pochopitelně zdarma.

Kombinace techniky a mravenčí práce

„Spojili jsme údaje z několika databází a získali prakticky úplnou mapu všech dopadů bomb na Londýn za období osmi měsíců,“ popsala Johnsová svůj projekt. Britové mohli tuto mapu vyrobit díky tomu, že britské ministerstvo obrany během celé války pečlivě zaznamenávalo, kam pumy dopadají. Všechny údaje jsou uložené v Národním archivu.

Mapa je interaktivní; uživatelé si mohou vybírat z mnoha filtrů, s nimiž zpřesní, co přesně chtějí vidět. Archiv vydal i další verzi aplikace určenou pro mobilní telefony. Na ní je možné zobrazit místa dopadů bomb přímo na záběrech, které snímá kamera smartphonu. Tato rozšířená realita umožňuje člověku, aby se vcítil do doby před desítkami let…

Operace Blesk

Operace Blitz byla jednou z nejrozsáhlejších německých bombardovacích akcí druhé světové války. Jen na Londýn proběhlo 71 útoků – byl bombardován 57 nocí po sobě. Nálety zničily přes milion domů, zabily 40 000 civilistů, z toho asi polovinu přímo v Londýně. Kromě anglické metropole dopadaly pumy také na Birmingham, Liverpool, Plymouth, Bristol, Glasgow, Porthsmouth nebo Southampton.

Londýn měl při všem tom bombardování vlastně docela štěstí: většina nejdůležitějších památek jako zázrakem vydržela. Bomby nepoškodily například katedrálu sv. Pavla, a to přesto, že všechny domy v jejím okolí byly zcela zdemolované.

ZDROJ: Historic UK

redakce Prima Zoom

redakce magazínu Prima Zoom

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom