Čína testuje nejsmrtonosnější rotační kulomet všech dob. Na jaký typ nepřátel se bude specializovat?
Čína nelení a v současnosti pracuje na novém zbraňovém systému typu Gatling. Tato zbraň má mít takovou palebnou sílu, že ji lze označit na nejsmrtonosnější rotační kulomet na světě.
Rotační kulomet Gatling měl, podobně jako atomová bomba, zabránit budoucím válkám. Jenže jako každá zbraň se dále zdokonaluje, aby byl v další válce ještě obávanější. Nový model aktuálně vyvíjí Čína a podle všeho by se mělo jednat o nejsmrtonosnější zbraň v historii Gatlingu od jeho vzniku v roce 1861.
🔴#China has developed a 20-barrel #naval Gatling-type gun. #IDU #teamIDU pic.twitter.com/vgpF2Pu9mm
— IDU (@defencealerts) June 1, 2021
Efektivní síla proti dronům
Čínský model má mít 20 hlavní, které mají chrlit takovou spršku střel, která snadno a rychle zničí i vysoce pohyblivé útočné drony. Ačkoli země jako taková žije daleko v minulosti, po stránce armádní výzbroje očividně hledí do budoucna a snaží se připravit na čím dál častější hrozbu nejen individuálních dronových systémů, ale především už nyní existujících hejn malých dronů, která by byla konvenční palbou velmi těžko zneškodnitelná.
Moc podrobností o utajovaném čínském projektu zatím není. Zbraň je nicméně příliš velká na to, aby byla pověšená na vrtulníky. Jejím cílem tak bude nejspíš ochrana důležitých pozemních objektů (velitelství, sklady paliva či munice) nebo lodí. Spekuluje se, že obrázky, které „unikly“ na čínskou mikroblogovací službu Weibo, jsou ve skutečnosti vzkazem, respektive zpravodajskou hrou s cílem nenápadně ukázat sílu čínského zbrojního průmyslu.
Až 10 000 ran za minutu
Princip rotačního kulometu Gatling má tu výhodu, že díky otáčení, tedy proudění vzduchu a prodlevám mezi použitím stejné hlavně, dochází k výrazně efektivnějšímu chlazení, což zabraňuje přehřívání zbraně. Rotační kulomet proto už od svých počátků v 19. století zaznamenal nebývalé úspěchy. Svou sílu na něm v koloniálních válkách postavila Velká Británie, působil na obou stranách barikády v první i druhé světové válce a uplatnění našel i ve válce ve Vietnamu, kde kropil nepřátele z amerických vrtulníků.
Šestihlavňový gatling rezivějící v Saigonu ve vrtulníku z dob vietnamské války Zdroj: Topi Pigula
V současnosti je na principu „gatling“ postaven i americký systém Phalanx, jenž chrání lodě tamního námořnictva. Nejnovější rychlopalné gatlinky dokáží vychrlit až 8 000 ran za minutu a ty nejvýkonnější typy se blíží k hranici 10 000 výstřelů.