16. března 2023 12:15

Odkud jsou řízeny smrtící americké drony? Jejich výstroj lze srovnávat s bojovým vrtulníkem

Blízká setkání západních a ruských letadel nejsou ničím neobvyklým, kolize dvou Su-27 s americkým bezpilotním dronem nad Černým mořem ale v sobě s ohledem na probíhající válku na Ukrajině skrývá mimořádně výbušný potenciál.

Stíhačky bezpilotní dron MQ-9 Reaper nejprve nad mezinárodními vodami poblíž Krymu asi 40 minut sledovaly, načež podle evropského velitelství amerických ozbrojených sil jedna z nich přelétla před strojem, přičemž vypustila palivo. Tento nebezpečný manévr by Reaper přečkal, pilot Su-27 ale svým strojem zasáhl vrtuli dronu, kterou ohnul. Američtí operátoři pak museli s poškozeným strojem nouzově přistát na hladině moře.

Více k tématu: Válku na Ukrajině rozhodne jediná věc. Nejsou to západní tanky, stíhačky ani vojáci

Bezpilotní zabiják

Bezpilotní MQ-9 Reaper neboli Smrťák přitom není žádný drobeček – s rozpětím 22 m a délkou trupu deset metrů má podobné rozměry jako Su-27, jen v obráceném gardu (rozpětí křídel Suchoje je 14,7 metru a délka trupu 22 metrů). I na Ukrajině tolik oblíbený turecký dron Bayraktar TB2 je s rozpětím 12 metrů proti Reaperu poloviční, o miniaturních dronech se čtyřmi vrtulkami používaných Ruskem i Ukrajinou nad frontovou linií nemluvě.

Reapery dodává americkým ozbrojeným silám firma General Atomics a jejich cena se z původních deseti milionů dolarů z roku 2007 vyšplhala na 32 milionů USD v únoru 2023. Vysoká cena je bohatě vyvážena schopnostmi stroje. Reapery pohání turbovrtulový motor Honeywell TPE331-10 o výkonu 671 kW, díky němuž se mohou pohybovat rychlostí až 482 km/h a urazit přes 1 770 kilometrů ve výšce až 15 kilometrů. Využívají se primárně k průzkumu, nicméně americké letectvo podle CNN vyzdvihuje i jejich „jedinečnou schopnost provádět přesné údery proti vysoce hodnotným a časově náročným cílům“.

Tuto schopnost demonstroval MQ-9 Reaper mimo jiné i v lednu 2020, když původně protitankovou střelou AGM-114 Hellfire zlikvidoval na cestě z bagdádského letiště generálmajora Kásima Sulejmáního, velitele speciálních jednotek Quds íránských revolučních gard. Raket Hellfire může dron nést až 16, což odpovídá plně vyzbrojenému bitevnímu vrtulníku AH-64 Apache.

Operátoři v Nevadě

Hlavní výhodou „Smrťáků“ je přitom jejich bezpilotní režim. Stroje ovládají dva muži – pilot a operátor – sedící v klimatizované řídicí místnosti na letecké základně Creech poblíž tisíce kilometrů vzdáleného Las Vegas. Právě odsud letectvo Spojených států (USAF) svou flotilu 322 dálkově řízených bezpilotních letadel MQ-9 Reaper provozuje.

Zdejší operátoři, kterých už letectvo zaměstnává přes 1 000, si až 12hodinové služby krátí spánkem nebo hraním počítačových her na svých zabezpečených monitorech. Jejich služba ale zdaleka není nevinná. Podle nezávislé organizace The Bureau of Investigative Journalism od roku 2004, kdy tato organizace začala sbírat data, uskutečnily USA téměř 7 000 potvrzených útoků, při nichž zahynulo nejméně 8 400–12 100 lidí. Z toho bylo téměř 1 700 civilistů a na 400 dětí.

Mohlo by vás zajímat: Brutální záběry: Ukrajinci drtí Rusy pomocí dronů. Zůstanete ležet navždy, vzkázal Kyjev

Britskému deníku The Guardian se v roce 2015 přihlásilo několik bývalých operátorů dronů ze základny Creech s dost drastickými svědectvími o své práci. S reportérem Guardianu se podělili i o specifické výrazy, které si během dlouhých služeb u obrazovek vytvořili. Například „no-doubters“ je v jejich hantýrce označení pro stoprocentně ověřené nepřátele. Takovou jistotu ale údajně nemáte nikdy.

Pokud se pak na obrazovce operátora navádějícího dron například na vesnici kdesi v Pákistánu objevila skupina malých černých stínů, šlo obvykle o děti. Pro ty si kódový jazyk operátorů našel mimořádně cynické pojmenování „fun-sized terrorists“.

ZDROJ: The Guardian

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom