6. ledna 2020 18:05

Moderní válka v praxi: Voják, který zabil Solejmáního, řídil dron z bezpečí Ameriky

Íránského generála Kásima Solejmáního a jeho doprovod zlikvidoval americký bezpilotní letoun MQ-9 Reaper. Tedy – ano i ne… Za jeho smrtí totiž především stojí dva muži – pilot a operátor – sedící v klimatizované řídící místnosti na letecké základně Creech poblíž tisíce kilometrů vzdáleného Las Vegas.

Právě odsud letectvo Spojených států (USAF) provozuje svou flotilu dálkově řízených bezpilotních letadel – dronů, z nichž nejnebezpečnější je právě MQ-9 Reaper (tedy „sekačka“). Nejde o žádného drobečka se čtyřmi vrtulkami na tužkové baterie. Reaper má rozpětí křídel 20 metrů a pohání ho turbovrtulový motor Honeywell TPE331-10 o výkonu 671 kW. Díky němu se může pohybovat rychlostí až 482 km/h a vystoupat do výšky 15 km.

Drony zabily už stovky dětí

Reaper unese čtyři rakety vzduch-země AGM-114 Hellfire a právě těmi operátoři z Nevady zasáhli a zcela zničili dvě auta Solejmáního kolony jedoucí z bagdádského letiště. MQ-9 Reaper vydrží ve vzduchu až 30 hodin – s plnou výzbrojí ale jen 14 hodin. Stroj pověřený útokem na Solejmáního pochopitelně nepřilétl z USA, ale startoval ze základny v Kataru.

Američané začali využívat bezpilotní letouny už po 11. září 2001 a od té doby stroje různých typů uskutečnily tisíce „operací“. Odhady o počtu „teroristů“ zabitých bezpilotními zabijáky kolísají, stejně jako odhady o počtu civilistů, kteří byli „v nesprávnou dobu na nesprávném místě“.

Podle nezávislé organizace The Bureau of Investigative Journalism od roku 2004, kdy tato organizace začala sbírat data, uskutečnily USA přes 6700 potvrzených útoků, při nichž zahynulo nejméně 8400–12 100 lidí. Z toho bylo téměř 1700 civilistů a na 400 dětí.

Kdo jsou zabijáci z Nevady?

Britskému deníku The Guardian se v roce 2015 přihlásilo několik bývalých operátorů dronů ze základny Creech s dost drastickými svědectvími o své „práci“. Až 12hodinové služby si tříčlenné týmy (vedle pilota a operátora přístrojů patří do party ještě velitel mise) krátí spánkem nebo hraním počítačových her na svých zabezpečených monitorech.

Realita v tisíce kilometrů vzdáleném Afghánistánu, Sýrii nebo Iráku zprostředkovaná jen přístroji dronu se pak obtížně posuzuje. V jednom případě například operátor Brandon Bryant, který strávil obsluhou dronů 5 let, sledoval v pákistánském průsmyku skupinu lidí s velbloudem, kteří údajně dopravovali do Afghánistánu výbušniny s cílem použít je proti americkým cílům. Bryant, který držel svého predátora (MQ-1 Predator, předchůdce Reapera) mimo doslech ve výšce 7 km, za celou dobu nezaznamenal žádné zbraně ani náklad připomínající výbušniny.

Tým v Nevadě trpělivě vyčkával, až jejich „cíle“ sestoupily do údolí a uložily se ke spánku. Teprve pak Bryant odpálil Hellfire. Pět mužů a jejich velbloud se proměnili v prach bez sekundárních výbuchů, které by potvrzovaly přítomnost výbušnin.

Nejsou to děti, ale „fun-sized terrorists“

Bývalí operátoři se s reportérem Guardianu podělili i o specifické výrazy, které si během dlouhých služeb u obrazovek vytvořili. Například „no-doubters“ je v jejich hantýrce označení pro stoprocentně ověřené nepřátele. Takovou jistotu ale údajně nemáte nikdy.

Pokud se pak na obrazovce operátora navádějícího dron například na vesnici kdesi v Pákistánu objevila skupina malých černých stínů, šlo obvykle o děti. Pro ty si kódový jazyk operátorů našel mimořádně cynické pojmenování „fun-sized terrorists“.

(mih)

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom