12. března 2023 06:00

Íránské revoluční gardy jsou fanatickým státem ve státě. Z výše jejich majetku přechází zrak

Ajatolláh Chomejní použil fanatický dav k upevnění moci. Ten se vyvinul ve schopnou organizaci. Bohatství jí propůjčuje absolutní moc.

Irácko-íránská válka se blížila a ajatolláh Rúholláh Chomejní soustředil přívržence, kteří by zemi ubránili proti vojskům Saddáma Husajna. Charismatická osobnost duchovního vůdce přitahovala oddané příznivce, již začali formovat jednu z nejobávanějších skupin Blízkého východu. Organizace byla založena 5. května 1979 pod názvem Sepáh-e pásdárán-e enqeláb-e islámí, neboli Armáda strážců islámské revoluce, známější je ale pod názvem Íránské revoluční gardy.

Stát ve státě

Tato složka začínala jako civilní stráž, která brutálním způsobem vraždila každého, kdo mohl vystupovat proti islámské revoluci, čímž umožnila Chomejnímu upevnit kontrolu nad Íránem. Jak se blížila válka, její příslušníci nadšeně vyráželi vstříc Saddámovým plukům. Jak uvidíte v pořadu Husajn versus Chomejní na Prima Zoom, členové gardy sice neměli vojenský výcvik, zkušenosti a ani jasnou strukturu vedení, zato měli odhodlání. Po vypuknutí iránsko-irácké války v roce 1980 se Íránské revoluční gardy začlenily do pravidelné armády a putovaly na frontu, kde se naučily bojovat v moderní válce. Po skončení bojů byly integrovány do íránských ozbrojených sil, časem je ale zcela přesáhly.

Čtěte také: Vylezl z díry a dostal pěstí. Voják po 20 letech prozradil, jak proběhlo zatčení Husajna

Íránské revoluční gardy jsou oddělené od íránské armády, námořnictva a letectva. Koneckonců díky nashromážděnému majetku v hodnotě 12 miliard amerických dolarů mají vlastní pozemní jednotky, námořnictvo, letectvo a rozvědku, zároveň disponují elitními jednotkami s názvem Quds a výrobnami zbraní. Spíše než o obrannou složku se jedná o stát ve státě, organizaci s vlastními pravomocemi, vězením i pravidly, a do jejich řad se mohou dostat jen politicky prověřené osoby. Od 8. dubna 2019 je Spojené státy zařadily na seznam teroristických organizací.

Zdroj: Encyclopedia Britannica

Sledujte celou epizodu seriálu Husajn versus Chomejní právě teď:

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom