27. prosince 2022 12:30
Adam Vala

Američané mají novou pěst na drony a minomety. Má ale zásadní slabinu

Lasery vybavená vozidla Stryker mohou nepřátelský dron zničit v rámci sekund, minometný granát za letu zase vychýlí z trajektorie. Jednu věc ale ovlivnit nedokáží.

V lednu 2023 uvede armáda Spojených států speciální jednotku bojových vozidel vyzbrojených lasery. K nasazení sice mělo dojít už v průběhu roku 2022, ale kvůli dodatečnému testování se dodávka vozidel zpozdila. Jak uvádí magazín Task and Purpose, další kontroly funkčnosti laserových zbraní byly žádoucí a zajistí, že armáda bude moci přijít s opravdu účinnou zbraní proti bezpilotním dronům, které se stávají čím dál větší hrozbou.

Obrněné transportéry Stryker

Konkrétně se jedná o obrněné osmikolové transportéry Stryker, které mohou pojmout až devět vojáků a bránit se pomocí věží s lehkými zbraněmi. V případě laserů navíc dochází ke skutečné úspoře hmotnosti i místa, protože tyto zbraně z povahy věci nepotřebují žádné projektily a využívají pouze teplo fotonů k doslovnému spálení svého cíle.

Budoucí četa Strykerů se bude skládat ze čtyř vozidel s řidiči, veliteli a posádkou. Půjde tedy o přibližně 44 lidí v lehkých obrněných vozidlech, jejichž úkolem bude přesouvat se po bojišti do vhodných pozic a ničit určené cíle z řad zmíněných dronů, ale také minometných granátů. Právě minomety totiž činí na bojišti vojákům značné potíže, vzhledem ke své trajektorii překonávající i zdivo a terénní překážky. Lasery jsou však schopné vystřelený granát v letu roztavit, případně mu zničit vodící část a vychýlit jej z původní trajektorie.

Pěst na minometné granáty a drony

Co se týče bezpilotních dronů, jejich zničení trvá několik sekund v závislosti na síle laseru a místu, na které je zaměřen. Armáda ovšem musí počítat s tím, že podmínky pro laserový boj se výrazně mění s počasím, takže například během písečných bouří, mlhy nebo hustého deště nemusí být lasery tak efektivní. Přesto společnost Raytheon, která dodává lasery armádě USA, přinesla mnoho uspokojivých výsledků z testování a je přesvědčená o budoucí účinnosti těchto zbraní, jak se už projevuje například v námořnictvu.

Zdroj: Popular Science

Adam Vala

Populární filmy na Prima Zoom