1. července 2022 06:00

Žralok modrý loví i v absolutní tmě. Podívejte se na jeho unikátní schopnost

Žralok modrý je jako noční predátor vybaven nejen perfektně vyvinutým čichem i zrakem. ale i speciální ochrannou vůči případným útokům jeho kořisti.

Při pohledu na žraloka modrého si není těžké domyslet, odkud se vzalo jeho jméno. Indigová záda, namodralé strany a kontrastní bílé břicho vypadají nejen elegantně, ale slouží i jako dokonalé maskování na volném moři daleko od pobřeží. Přesně takové vody totiž tento žralok vyhledává; hlubší a zejména chladná moře mírného a tropického pásu, ve kterých se dokáže potopit až do hloubky 350 metrů.

Neunikne mu žádná kořist

Neproniknutelná tma hlubin mu však ani trochu při lovení nepřekáží. Naopak se jedná o nočního dravce s neuvěřitelně dobře vyvinutý zrakem, čichem i hmatovým smyslem. Na spodní straně dlouhého špičatého čenichu neboli rypce má navíc takzvané Lorenziniho ampule, což jsou detektory teplotních a vibračních změn zaznamenávající rovněž změny slanosti, kontaktního tlaku i jemného elektrického pole.

Již mnohokrát bylo v minulosti dokázáno, že i ve zcela kalné vodě dokáže žralok modrý lokalizovat i takřka nehybnou kořist, a to právě díky signalizaci slabých elektromagnetických polí a tlukotu srdce oběti.

Navzdory délce těla až 3,8 metrů si však vodní predátor vybírá poměrně malé kořisti v podobě rybek či chobotnic. Je to kvůli slabému stisku čelisti, který mu nedovolí porazit větší obětí. I malé ryby ale dokážou být pěkně nebezpečné, zejména svým obranným mrskáním. V tu chvíli se žraloku hodí zvláštní druh víčka, tzv. mžurka, což je membrána, která při útoku přepadává jako ochrana přes oko. V dokumentární sérii Tváří v tvář žralokům, kterou vysílá Prima ZOOM každý pátek ve 20:00, můžete na vlastní oči spatřit, jak taková oční klapka funguje v praxi.

Zdroj: Wild Life Trusts

Tamara Fränzlová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom