Sváteční španělské jídlo může stát člověka život. Extrémní cena odráží jeho delikátnost
Bizarní jídla IX 1 - vilejši
Kolem zdánlivě obyčejných korýšů šel za život skoro každý dovolenkář, jen málokdo je ale ochutnal. Jejich cena je totiž nemalá a kvůli těm nejlepším kouskům se dokonce riskují životy lidí.
Vilejše potkal během dovolené asi každý, kdo se někdy vydal k moři. Zdánlivě obyčejní korýši zde totiž tvoří hotové kolonie na skalách, kmenech stromů či lodních trupech. Není ovšem problém nalézt je dokonce i na krunýřích želv a výjimkou nejsou ani obří těla velryb.
Nejpevnější přírodní lepidlo
Vilejši jsou hermafrodité, nedělá jim tudíž rozmnožování žádný větší problém. I proto jich najdete na skaliscích omývaných vodním příbojem ohromné množství. Živí se planktonem a pro většinu turistů nejsou ničím jiným než zajímavým živočichem, kterého se málokteré dítě nepokusilo alespoň jednou za život neúspěšně odloupnout. Extrémní přilnavost vilejšů je způsobená nejsilnějším přírodním lepidlem na světě, které tito korýši vylučují. Nejedná se však o jedinou věc, pro kterou jsou vilejši známí.
Španělé, ale i jiné národy je považují za gastronomickou specialitu díky hojnému množství masa bohatému na jód. Vzhledem k extrémním cenám za kilogram, které se mohou vyšplhat až na stovky eur, se však vilejši objevují na stolech strávníků především ve svátečním období, kdy si gurmáni hodlají dopřát nehledě na cenovku. Cena je samozřejmě způsobena kromě jedinečné chuti i náročností sběru, kdy se certifikovaní sběrači vystavují nebezpečí prudkého příboje. V nejtěžších úsecích kluzkých skalisek se musí dokonce jistit lanem. Výsledek ale prý stojí za to, neboť jak už to bývá, na nejhorších úsecích se obvykle vyskytují nejchutnější zástupci svého druhu.
Povařit a sníst
Sběrači je odlupují pomocí nástroje zvaného raspa, který disponuje plochou kovovou špičkou. Jak ale můžete vidět v dokumentární sérii Bizarní jídla na Prima ZOOM, můžete zkusit použít i sekyrku či páčidlo. Sběr vilejšů je bezpochyby náročnou činností, která navíc člověka může stát při neopatrnosti či smůle život. I proto se svérázné „rybářské řemeslo“ obvykle dědí z generace na generaci. Odměna v podobě vzácného masíčka je však spolu s lákavým ziskem adekvátní odměnou. Typicky jsou vilejši lehce povařeni a servírováni horcí pod ubrouskem. Úkolem strávníka je pak sníst pouze samotný protein.
Zdroj: Encyclopedia Britannica