Nejsmradlavější jídlo světa může i vybuchnout. Přesto je národním pokladem
Bizarní jídla VIII 7 - surströmming
Už jen otevírání konzervy je zážitek. Že se kolem pokrmu line intenzivní zápach mrtvoly však nezastírají ani jeho milovníci.
Ryby byly vždy základní potravou pro obyvatele severských zemích, ale vzhledem k tomu, že rybolov je sezonní, bylo potřeba maso skladovat a uchovávat i přes zimní měsíce. Fermentování neboli kvašení se proto stalo logickým a chutným řešením, jak prodloužit rybám trvanlivost.
Národní poklad surströmming
Švédská gastronomie zná surströmming už od 16. století, kdy získal na oblíbenosti zejména mezi chudými obyvateli severské země. Rybí pokrm se vyznačuje mimořádně intenzivním zápachem, který je způsoben dlouhým fermentování sleďů ve slaném láku, jak můžete ostatně vidět i v dokumentární sérii Bizarní jídla na Prima ZOOM. Ryby se kvasí v sudech celé měsíce a teprve poté jsou napěchovány do konzerv, v nichž proces kvašení pokračuje i několik let. Otevírání plechovky je tak považováno za skoro adrenalinový sport, neboť linoucí se puch a možnost vybuchnutí natlakovaných konzerv může být až životu nebezpečné.
Sledi Zdroj: iStock
Z důvodu možného výbuchu a intenzivního zápachu dokonce některé letecké společnosti výslovně zakázaly tento pokrm převážet na palubě letadel a musí být klasifikován jako potenciálně výbušný. Že je smrad opravdu velký, svědčí i to, že nájemní smlouvy ve Švédsku mohou obsahovat požadavek, aby se v bytě surströmming nekonzumoval.