Sova pálená je smrtonosným nindžou. Podívejte se, jak neslyšně loví
Příběhy středomořského lesa 1 – Sova pálená na lovu
Sova pálená je známá pro svou výraznou srdcovitou tvář, ke kořisti však otevřené srdce rozhodně nemá. Vrhá se na ni bez slitování a navíc naprosto neslyšně.
Sovy jsou početným řádem masožravých ptáků. Čítají více než 200 druhů a vyskytují se na všech světových kontinentech s výjimkou Antarktidy. Jedním z obzvlášť zajímavých nočních sovích predátorů je sova pálená, jež je typická svou tváří ve tvaru srdce, přízračně bílým peřím a děsuplným jekotem. Křik, který připomíná vlka lesního, je pro ni tak charakteristický, že je slyšet až na kilometry daleko.
Sova pálená zabíjí neslyšně Zdroj: Getty Images
Tichý letec i zabiják
Potravu sov pálených tvoří zejména hlodavci, ať už jde o myši, hraboše či jiné drobné savce. Ačkoli se jedná převážně o noční dravce, v období krmení mláďat musí sovy lovit i přes den, aby nakrmily všechny hladové krky.
Potravu vyhlížejí za pomalého letu nizoučko nad zemí či potichu vsedě z dobře vybrané pozorovatelny. Díky svému vynikajícímu sluchu dokážou kořist přesně lokalizovat i v naprosté tmě a nepozorovaně se k ní přiblížit a ulovit ji.
Za dokonale tichý a elegantní let může drobné zoubkování na křídlech, které rovnoměrně přenáší vzduch přes celou peruť. Jak můžete vidět v dokumentu Příběhy středomořského lesa, který vysílá Prima ZOOM každý čtvrtek večer, sova pálená je skutečně tichým zabijákem, proti kterému nemá nebohá a nic netušící myš žádnou šanci. Její zálibu ve škodných hlodavcích ovšem oceňují zejména zemědělci, kteří je mnohdy využívají místo jiných jedových hubicích praktik.
Zdroj: Natural History Museum