9. prosince 2022 06:00

Vyhynulý pták se jako zázrakem vrátil k životu. Podívejte se, proč je jeho rozmnožení složité

Přestože byly na pokraji vyhynutí, podařilo se populaci slípek takahe zachránit. Občas to však vyžaduje doslova divokou rvačku.

Novozélandská slípka takahe patří se svými 63 cm mezi největší chřástaly světa. Vyskytuje se pouze na Novém Zélandu, což se jí málem stálo osudným. Do země zavlečený hranostaj a další predátoři se totiž postupně postarali o ztenčování její populace. O potravu ji navíc začala připravovat kopytnatá zvěř, jež byla rovněž dovezená ze zahraničí. Od roku 1898 byla slípka takahe dokonce považována za vyhynulé zvíře.

Drsné přijetí takahe

To se naštěstí změnilo v roce 1948, kdy byla objevena poslední žijící populace. Okamžitě byl zahájen záchranný program, v jehož rámci začala populace slípek opět narůstat. Součástí programu je mimo jiné i umísťování osiřelých ptáčat takahe do nových rodin. O tom, že je to nelehký proces, se přesvědčíte v pořadu Novozélandské ohrožené druhy na Prima Zoom.

Aby se totiž ptáče mohlo zařadit do rodiny, musí se naučit respektu k novým „rodičům“, a jeho přijetí závisí právě na tom, zda se před nimi pokoří. Toho takahe dosahují násilným způsobem a pokud se rvačka pouze vyostřuje a jinak nemá konce, nezbývá než hledat jinou rodinu. Populace takahe se ale navzdory komplikovanému procesu přijímání do rodiny naštěstí pomalu zvyšuje. V roce 2018 byla založena teprve druhá divoká populace na severu Jižního ostrova a momentálně se jejich počet pohybuje kolem 440 kusů.

Zdroj: Department of Conservation

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom