5. prosince 2022 13:23

Smrtelně jedovatému hadovi se tesáky nevejdou do tlamy. Podívejte se, jak je musí složit

Na první pohled nepřehlédnutelný had je jedním z nejjedovatějších v Jižní a Střední Americe. Svou nehybnost a obrovské zuby využívá jako zbraň, se kterou útočí na svou nic netušící kořist.

Jedovatý křovinář ostnitý (Bothriechis schlegelii) se pyšní vysokou mírou barevnosti, která mu pomáhá v maskování. Širokou škálu barevných variant mohou mít jedinci dokonce i v rámci jedné populace. Mezi nejčastější typy zabarvení patří žlutá, zelená, šedá, ale občas můžete spatřit také krásného zlatého křovináře. Barevnost tomuto hadovi, který si své jméno vysloužil kvůli ostnatým výrůstkům nad očima, propůjčuje schopnost dokonalého maskování, díky němuž je považovaný za velice rafinovaného lovce. Loví ze zálohy a jeho kořist si ho často nemá šanci všimnout.

Nejčastěji se plazí po větvích keřů, ale zdržuje se také na stromech, odkud má perfektní výhled na svou nic netušící oběť. Vždy vyhledává blízkost vody a často se zdržuje v nižších polohách u země. Svou kořist si vyhlídne zpovzdálí a pak na ni znenadání zaútočí.

Křovinář loví hlavně v noci

Křovinář je hlavně noční lovec a rád si pochutnává na ještěrkách, žábách či malých hlodavcích, do kterých zatne své jedové zuby. Ty jsou umístěny v přední části horní čelisti a jsou tak velké, že je musí skládat dovnitř lebky. Když má jedovatý had zavřenou tlamu, jsou zuby jednoduše sklopené podél horního patra, a když útočí, vysune je dopředu. Křovináři nedělá problém ulovit ani kolibříky. Nehybně si lehne ke květu, ke kterému tento druh ptáka přilétá, a pak využije moment překvapení. Ukázku jeho lovu můžete vidět například v dokumentu Nespoutané Mexiko na Prima ZOOM.

Křovinář ostnitý obývá hlavně oblast Jižní a Střední Ameriky a dorůstá délky kolem 35–82 centimetrů v závislosti na tom, o jaké pohlaví se jedná. Jak už v říši zvířat bývá zvykem, samice jsou zpravidla o něco větší než samci. Pokud byste na tohoto hada narazili ve volné přírodě, je lepší se mu vyhnout. Kousnutí je totiž nesmírně bolestivé a může způsobit otok, nevolnost, dýchací potíže, nebo dokonce závratě. Smrtelně nebezpečné pak může být hlavně pro malé děti.

Zdroj: Animal Diversity

Šarlota Chmelařová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom