30. června 2022 06:00

Unikátní záběry sopek, které svět nikdy neviděl. Přichází s nimi nový dokument

Český trailer dokumentu Erupce lásky

Ze soptících vulkánů má lidstvo i v 21. století respekt, zároveň ho však fascinují i svou nekonečnou a žhavou krásou. Strhující podívanou přináší i nový dokumentární film Erupce lásky, který skrze příběh neobyčejného manželské páru ukazuje dosud nikdy neviděné záběry žhavého magmatu.

Manželský pár Maurice a Katia Krafftovi se stal ve světě vulkanologů pojmem. Od konce 60. let, kdy se poznali během studií, až do tragické smrti v roce 1991 se řadili k nejslavnějším vulkanologům, tedy vědcům zkoumajícím sopky. Během 70. a 80. let zdokumentovali činnost nepřeberného množství aktivních sopek a nepřímo napomohli i záchraně mnoha životů díky popisu, co sopečnému výbuchu předchází; a že rozhodně není radno jej brát na lehkou váhu.

O jejich společném zápalu vypráví dokument Erupce lásky, který měl premiéru na lednovém festivalu Sundance a po českém uvedení v rámci karlovarského festivalu jej od 14. července budou moci vidět i diváci v běžných kinech. Budou se tak moci přesvědčit o majestátnosti záběrů, které desítky let ležely v archivu manželů Krafftových. Díky mravenčí práci americké režisérky Sary Dosy je nyní možné vidět úchvatné bouření živlů na velkém plátně.

A skutečně je o co stát – díky odvaze a oddanosti vědě se jim opakovaně dařilo natočit vulkanické erupce z až nebezpečné blízkosti, což v důsledku vedlo k několika preventivním evakuacím při prvních známkách sopečné činnosti. Přestože v našich zeměpisných šířkách nemusíme těmto obavám čelit, sopky po celém světě budí hrůzu kvůli své nepředvídatelnosti a nezastavitelné ničivosti. I díky manželům Krafftovým jsme se výrazně posunuli ve zkoumání toho, o jakou hrozbu se stále jedná.

ZDROJ: Wikipedia

Mojmír Sedláček

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom