Výbuch sopky, který změnil svět: 28 000 lidí sežehl oheň ve vteřině, přeživšího zachránila moč
Erupce Mont Pelée v roce 1902 patří mezi nejtragičtější vulkanické katastrofy. Třetí nejhorší výbuch sopky v historii zničil celé město Saint-Pierre.
Pod lidmi z bezmála třicetitisícového města Saint-Pierre na karibském ostrově Martinik se roztřásla země a ozvalo se dunivé hřmění. Některým obyvatelům už ani nestálo za to, aby se s obavou ohlédli k šest kilometrů vzdálenému sopečnému kráteru Mont Pelée. Vulkán už se takhle zlobil víc než týden a autority i média je ujišťovala, že se jim nemůže nic stát.
Zvířata z širého okolí hynula žízní, protože sopečný popel kontaminoval všechny vodní zdroje. V noci kvůli dýmu ani nebyly vidět hvězdy, město neustále sužovaly různé výpadky elektřiny, a to ani nemluvíme o problémech spojených s přívalem uprchlíků od okolí sopky, co se do města uchýlili s vidinou, že tam jsou na rozdíl od svých domovů v bezpečí. Dokonce si i zvykli na ten odporný sirný zápach. Když k nim ani ne minutu po posledním velkém otřesu rychlostí orkánu přisvištěla ničivá, žhavá a bolestivá smrt, bylo už na útěk pozdě.
Mount Pelée (8th May 1902)
Posted by World Natural Disasters on Wednesday, July 25, 2012
Tlaková vlna z lidí strhala šaty
Dnes už víme, že šlo o takzvaný pyroklastický proud. Když se totiž vrchol sopky 8. května 1902 ráno po výbuchu sesunul, sopečné plyny začaly rychle expandovat a rozervaly magma na drobounké kousky. Žhavá směs sopečných plynů a hornin těžší než vzduch pak do jediné minuty zvládla pokrýt Saint-Pierre. V teplotách okolo 1 100 stupňů Celsia nemělo šanci nic. Mračno svou silou vyvracelo stromy, bořilo budovy a rvalo na kusy všechno, co mu přišlo do cesty. Kdo přežil tlakovou vlnu, byl hned v dalším okamžiku sežehnut na troud. 28 tisíc lidí (a další minimálně tři tisíce uprchlíků) zemřelo, drtivá většina z nich téměř okamžitě. A i když se vítr brzy otočil a smrtící oblak se přesunul zpět k hoře, z trosek sálal takový žár, že se k městu nemohla přiblížit ani loď vyslaná na pomoc.
Rum distillery wreckage in St Pierre, Martinique, following the disastrous eruption of Mount Pelée in 1902.
Posted by The Historical Detective Agency Ltd on Saturday, December 8, 2012
O tom, co se stalo, mohla vyprávět jen hrstka. Několik námořníků se povedlo vylovit z moře. Všichni měli popáleniny, jejich lodě shořely přesto, že byly na vodě. Ve městě zničeném tak, že to v něm nikdo nepoznával, ležely tisíce nahých ohořelých mrtvol – tlaková vlna lidem strhala oblečení. Záchranné týmy neměly koho zachraňovat. Několik lidí sice zůstalo naživu, brzy ale popáleninám podlehli. Existují jen dvě výjimky – muž, který žil na samém konci města jen náhodou vyvázl s popáleninami, které jej neohrozily na životě, a Ludger Sylbaris, jehož kvůli výtržnictví v opilosti zavřeli do podzemní cely místní věznice, což mu spolu s jeho důvtipem a rychlým jednáním zachránilo život: jediný otvor do cely ucpal oblečením, které pomočil. I tak mu ale obrovský žár stihl spálit horní polovinu těla a záchranáři ho po 4 dnech vysvobodili ve velmi zuboženém stavu.
Vulkán lidstvo hodně naučil
Mont Pelée ale tehdy ještě neskončila, do konce roku 1902 si vyžádala ještě dalších 2 800 životů a aktivní zůstává dodnes. Události z 8. května ale podnítily tehdejší vědce k důkladnému studiu sopky, čímž byly položeny základy vulkanologie tak, jak ji známe dnes. A sopečný výbuch, během nějž vznikají smrtící žhavá mračna, se dodnes označuje jako Pélejská erupce.
Zdroj: Encyclopedia Britannica