7. června 2022 06:00

Podle amerického soudu jsou čmeláci rybami. Rozhodnutí mělo racionální důvod

Podle amerického soudu v Kalifornii jsou čmeláci rybami. Proč soud rozhodl takhle zvláštně a co to vlastně znamená?

Pro kalifornské čmeláky byl podivuhodně znějící verdikt kalifornského soudu ze začátku června 2022 asi celkem překvapení. Ale ať chtějí, či nechtějí, tamní zákony na ně teď už nahlížejí jako na ryby. Biologicky řečeno se ale samozřejmě na jejich příslušnosti k hmyzu nic nemění. Jste zmatení? Nebojte se, všechno má úplně jednoduché a logické vysvětlení.

Ochrana ohrožených druhů

Důvodem, proč se kalifornský soud něčím takovým vůbec zabýval a proč rozhodl, že ohrožení čmeláci budou v očích zákona patřit mezi ryby, je jejich ochrana. Takhle se na ně totiž budou vztahovat úplně stejné zákony jako na další ohrožené druhy.

Problém totiž je, že zatímco tamní legislativa počítá s možností určit ohrožené druhy mezi ptáky, obojživelníky, plazy, savci či rybami, u hmyzu taková možnost neexistuje. A tak, nastane-li potřeba hmyzího příslušníka k ohroženým druhům přidat, jsou jen dvě možnosti: buď složitě napsat legislativu úplně novou, anebo velmi snadno prohlásit, že na tento ohrožený druh bude ze zákona nahlíženo jinak než na hmyz.

Mezera v zákoně

Soud využil skulinky, která vznikla již v roce 1970. Tehdejší zákony sice explicitně chránily ryby, definovaly je ale jako bezobratlé, což poskytlo mezeru, do které se už dříve vešli například jistí ohrožení plži a teď i čmeláci. Teď si tedy můžou užívat patřičné ochrany a jejich na první pohled zcela absurdní přiřazení k rybám navíc otevřelo dveře i pro další užitečný hmyz. A to je dobře, protože zcela změnit zákony by v USA mohlo trvat tak dlouho, až by bylo pro ohrožené druhy hmyzu pozdě.

Zdroj: The Sacramento Bee

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom