28. srpna 2022 06:00

Vraždili, unášeli a ničili. Drtivý nájezd Vikingů započal slavnou éru, oběti neměly šanci

Vikingové jsou často zobrazováni jako udatní bojovníci. Ve skutečnosti si s chutí vybírali jednoduché soupeře. Kam přišli, zůstala po nich jen hrůza.

Ostrov Lindisfarne se nachází na severovýchodě Anglie a dříve platil za svaté místo. Roku 634 na něm irští mnichové v čele se svatým Aidanem založili převorství. Mniši žili na ostrově prostě a zbožně, zato byli velice činorodí. Vznikaly zde zdobené rukopisy, například iluminovaný Evangeliář z Lindisfarne obsahující evangelia Marka, Matouše, Lukáše a Jana. Takzvaný Svatý ostrov byl centrem křesťanské pýchy, převorství však ukončilo svou činnost děsivým způsobem.

Náhlá invaze

Tragédie, která otřásla celým západním křesťanským světem, se stala 8. června 793. Mniši spatřili na obzoru cizí lodě. Nevěděli, komu patří a s jakými úmysly dotyční přicházejí. Lodě patřily Vikingům, kteří se dali do díla hned, jak jejich lodě dorazily ke břehu. Okamžitě se vrhli na převorství, vykopali oltáře a začali brát vše cenné, co v dosahu našli. Mnichy bez milosti povraždili, některé dokonce odvlekli v řetězech.

Krví zbrocená památka

Nájezd Vikingů na lindisfarnský klášter je považován za počátek vikinských nájezdů a místo tragédie si můžete detailně prohlédnout v dokumentární sérii Ztracené světy, skryté poklady na Prima ZOOM. Mniši ostrov opustili a přesunuli se do Durhamu, kam odvezli i tělo svého zavražděného biskupa Cuthberta. Zde také kolem roku 1000 ustavili biskupovo sídlo. Lindisfarne je dodnes chráněn anglickým památkovým ústavem, který zde zřídil informační středisko.

Zdroj: Wikipedie

Filip Šula

Redaktor FTV Prima, Prima ZOOM

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom