10. února 2022 11:41

Ohnivé peklo v Grenfell Tower pohltilo 72 lidí. Budova porušila snad všechny předpisy

Události z června 2017 obletěly celý svět. Ten s hrůzou sledoval smutné osudy obyvatel hořící výškové budovy v Londýně.

Když ve středu 14. června 2017 vzplál v londýnské čtvrti North Kensington výškový dům, bylo těsně po půlnoci. Grenfellova věž o výšce 67 metrů měla 24 podlaží, dvacet z nich obsahovalo v každém patře šest nájemních bytů.

Vadný elektrospotřebič i izolace

Server pyrokontrol označil za původce požáru vodnou elektroinstalaci v lednici, přičemž dalším viníkem měl být velmi nekvalitní izolační obklad. Opláštění z hliníku s polyetylenovou výplní neodpovídalo požárním předpisům a dutiny v něm umožnily plamenům rychlý postup směrem vzhůru.

Nekvalitní výcvik

Úzkost vyvolávající záběry z místa tragédie ukazuje i dokumentární série Katastrofa na spadnutí 12. února ve 13:45 na Prima ZOOM. Vyšetřovatel případu, sir Martin Moore-Bick, sepsal 1000stránkovou zprávu, v níž poukazuje nejen na nevhodné materiály, ale i špatnou práci záchranných složek. „Nebyly trénovány na zásahy ve výškových budovách a nebyly schopny rozeznat, že se oheň vymkl kontrole a je nutno obyvatele evakuovat,“ vyjádřil se pro The Guardian.

Výrobce obkladového systému Reynobond, který byl jednou z hlavních příčin rychlého šíření ohně, podle agentury Reuters varoval, že tento typ obložení může být použit pouze u budov do 10 m výšky. Tam se totiž bez problémů dostane hasičská technika. Jenže obložení pro výškové budovy bylo mnohem dražší. U takto vysoké budovy plameny zachytí komínový efekt a žene je nahoru.

V budově však došlo i k dalším problémům a závadám. Jediné schodiště bylo požárem znepřístupněno, protipožární dveře nebyly funkční, chyběl požární alarm, požární suchovody také nebyly funkční a chybělo i povinné stabilní hasicí zařízení. V Grenfell Tower měl zkrátka požár ideální podmínky a počet 72 obětí celkem 19 národností tomu bohužel odpovídal.

ZDROJ: The Guardian

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom