10. července 2022 06:00

Poslední masakr Siouxů byl mstivou tečkou za Little Big Horn. Jatka žen a dětí dokonalo počasí

Vojáci 7. kavalerie napsali u Wounded Knee krvavou tečku za dobýváním území původních obyvatel Ameriky.

Posledním velkým střetem mezi Spojenými státy a původním indiánským obyvatelstvem byl masakr u potoka Wounded Knee v Jižní Dakotě. Tři dny před koncem roku 1890 zde americká 7. kavalerie dostihla skupinu několika set Siouxů a většinu z nich 29. prosince za pomoci děl zmasakrovala. Stalo se tak dva týdny poté, co byl v rezervaci zabit legendární siouxský náčelník Sedící býk, vítěz a hrdina od Little Big Hornu. Indiánské války, které začaly v roce 1862, skončily porážkou původních obyvatel Severní Ameriky.

Vojáci 7. kavalerie, která byla Siouxy a jejich spojenci zdecimovaná o 14 let dříve v bitvě u Little Big Hornu (25. června 1876), napůl zmrzlé indiány obklíčili 28. prosince 1890. Proti 350 Siouxům, z nichž 120 tvořily ženy a děti, v tu chvíli stálo 438 vojáků, 22 dělostřelců se čtyřmi děly Hotchkiss M1875 a 30 oglalských skautů.

Rozstříleli je děly

Bezprostřední příčina masakru u Wounded Knee není známa, ale je jisté, že vojáci následujícího rána vstoupili do tábora a začali hledat zbraně s cílem eskortovat indiány k železnici, po níž měli být dopraveni do rezervace v Oklahomě. Podle amerických údajů vojáci zabavili asi tři desítky pušek. Když chtěli odzbrojit i indiána jménem Černý (podle některých pramenů Hluchý) kojot, padly první výstřely zřejmě vypálené mladými Siouxy.

Strhla se přestřelka a boj muže proti muži, dělostřelci zahájili palbu na indiánské stany. Vzhledem k početní a zejména palebné převaze Američanů byl výsledek jednoznačný: po necelé hodině bylo na straně Siouxů nejméně 150 mrtvých a 50 zraněných. Některé údaje ale uvádějí až 300 zabitých indiánů. Vojáci napočítali ve svých řadách 25 mrtvých a 39 zraněných, většinou v důsledku nepřesné „přátelské“ palby vlastních dělostřelců.

Medaile cti za masakr

Bezprostřední následky masakru umocnila třídenní sněhová vánice, během které mnoho raněných pomrzlo. Pro těla zabitých Siouxů byl vykopán masový hrob. V roce 2001 byla 20 americkým vojákům posmrtně udělena Medaile cti. Jde o nejvyšší vojenské vyznamenání udělované jménem Kongresu prezidentem USA příslušníkům americké armády, kteří „riskovali život vysoko nad rámec svých povinností během akce proti nepřátelům Spojených států“. Je celkem pochopitelné, že toto kontroverzní ocenění vyvolalo mezi potomky původních obyvatel USA vlnu nevole.

Miroslav Honsů

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom