Elitní jednotka Rangers drtila už indiány. Její velitel skončil jako zapomenutý alkoholik
Umění špionáže 5 - Rangers
Když se hlásí rekrut k U.S. Army Rangers, dostane nejprve k prostudování příručku The Ranger Handbook. Jako zakladatel elitní jednotky je v ní uveden major Robert Rogers, americký koloniální hraničář a důstojník britské armády. Taktika boje, kterou Rogers v polovině 18. století zavedl, se trénuje a používá dodnes.
Na místo pochodování v řadě za sebou v červených uniformách a do rytmu bubnování na sobě měli příslušníci záškodnické jednotky zvané Rogers' Rangers (Rogersovi rangeři) jelenici a zelenou uniformu. Ozbrojeni byli mušketou, pistolí a tomahavkem. Že vám to něco připomíná? Správně, představit si je můžete trochu jako hlavní hrdiny filmu Poslední Mohykán.
#OTD 1758: Robert Rogers & his rangers, ordered by Lt. Col Haviland, begin preparing for a long range reconnaissance mission of French forts. They will leave Fort Edward and travel north to observe activity around @FortTiconderoga and Crown Point on #LakeChamplain pic.twitter.com/ZZyWvdfpyY
— 7 Years' War in N.A. (@7YWinNA) March 8, 2018
Přečtěte si také: Geronimo! Kontroverznímu indiánovi se měly kulky vyhýbat. Pokřik nemá význam jen pro parašutisty
Jejich operace byly velmi úspěšné. Například při přepadení indiánské osady Saint-Francis na jižním břehu řeky Svatého Vavřince hluboko na území kontrolovaném Francií za sebou 140 Rangerových mužů v říjnu 1759 nechalo na 200 mrtvých. Ochota indiánských spojenců Francie napadat britské osady a misie poté značně ochabla.
Vězení, alkohol a dluhy
Vojenské dovednosti ale majoru Rogersovi nakonec štěstí nepřinesly. Po skončení války s Francií se vrátil do Anglie a králi Jiřímu III. nabídl, že najde a prozkoumá bájnou Severozápadní cestu. Král ho ale místo toho pověřil správou pevnosti Michilimackinac v dnešním Michiganu. Když v roce 1775 vypukla válka za nezávislost, koketoval s myšlenkou dát se do služeb George Washingtona, z různých důvodů k tomu ale nedošlo a Rogers nakrátko skončil v americkém vězení, odkud se mu podařilo utéct. Někteří původní rangeři ale přešli na americkou stranu a stali se základem pozdějších speciálních jednotek.
Protože Rogers propadl alkoholu a postupně přišel o všechny prostředky a také o rodinu, rozloučila se s jeho službami nakonec i britská armáda. Zakladatel jedné z nejslavnějších amerických jednotek, v jejíchž řadách podle dokumentu Umění špionáže vysílaného na Prima ZOOM dnes slouží 3 326 mužů a žen,a která je nasazovaná při operacích v týlu nepřítele, zemřel v Londýně v roce 1795 jako chudý a zapomenutý muž.
ZDROJ: U.S. Army, Encyclopedia Britannica