16. února 2024 22:10

Geronimo! Kontroverznímu indiánovi se měly kulky vyhýbat. Pokřik nemá význam jen pro parašutisty

Ať už jste sami hledači adrenalinových zážitků, anebo jen koukáte na dobrodružné filmy, jistě jste na pokřik „Geronimo!“ již narazili. Kde se vzal a co má přesně vyjadřovat?

Apačský náčelník a šaman Goyathlay získal proslulost pod jménem Geronimo. Stal se symbolem odvahy, byť jeho indiánské jméno bylo Ten, který zívá. Na jednu stranu bojoval a dlouho unikal přesile amerických a mexických vojáků, na druhou zemřel na zápal plic, který si přivodil poté, co opilý spadl do ledové vody. Teprve později se začala kolem jeho života budovat hrdinská legenda, byť jeho život doprovází celá řada kontroverzních momentů.

Kontroverzní legenda

Jako v případě útoku mexických vojáků, během kterého měla zemřít část Geronimovy rodiny včetně jeho matky. Podle úředních dokumentů se totiž žádná bitva tohoto typu neodehrála. Jedinou akcí, na kterou mohl Geronimo odkazovat, bylo napadení apačských táborů 5. března 1851 vojáky sonorského guvernéra.

Čtěte také: Vetřelec se mýlil. Vědci prokázali šíření zvuku vakuem

Faktem nicméně je, že dlouho unikal zajetí jak americkými, tak mexickými vojáky, což vytvářelo napětí mezi indiány, kteří se už smířili s porobou, a těmi, kteří chtěli bojovat. Vojáci samozřejmě indiány příliš nerozlišovali, a tak jejich útoky občas odnesli i nevinní. Některé příběhy líčí Geronima jako naprosto neohroženého hrdinu, jiné – jako životopisný film Geronimo z roku 1993 – se na jeho život dívají kritičtěji.

„Naiche stál nehnutě. Nedíval se na vojáky, jenom na toho muže. Vězni padala kolem skloněné hlavy hříva vlasů, ale když procházel kolem, lehce pootočil tvář. Zpříma upřel zrak na Naicheho. Jeho oči vůbec nenaznačovaly, že byl pokořený a v železech. Temně a fanaticky se v nich zablýsklo. Neřekl nic. Byl to Geronimo,“ popisuje hrdinného indiána Forrest Carter v knize Odvedu vás do Sierry Madre.

Svatý Jeroným a symbol odvahy

Při útocích míval apačský bojovník podle všeho poměrně velké štěstí, dokonce se říkalo, že se mu kulky vyhýbají. „Někteří historici se domnívali, že jméno vzniklo z výkřiků vyděšených mexických vojáků, kteří se v bitvě obraceli ke katolickému svatému Jeronýmovi, zatímco jiní tvrdí, že to byla prostě mexická přezdívka nebo nesprávná výslovnost (indiánského jména) „Goyahkla“, píše se na serveru history.com.

Ať už to bylo jakkoli, faktem zůstává, že Geronimovo jméno zlidovělo a stalo se symbolem odvahy mezi bojovníky i lidmi hledajícími adrenalinové zážitky. Nejčastěji se výkřik „Geronimo!“ používá při seskocích z letadla, jeho využití však není omezené jen pro parašutisty, neboť má dodat odvahu před jakoukoli dobrodružnou aktivitou. Psychologicky se totiž člověk alespoň na chvíli odvrátí od „hrozícího nebezpečí“ a navíc se k výkřiku musí zhluboka nadechnout.

Geronimo se stal pevnou součástí popkultury:

Ostatně s Geronimovým jménem na rtech vyráželi do boje i poslední bojovníci i před tím, než se on sám v září 1886 vzdal americké armádě. Asi si nikdy nepředstavoval, že skončí jako turistická atrakce a válečný zajatec. V zajetí strávil 23 let.

Zdroj: History / Encyclopedia Britannica

Mohli jste minout:

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom