Unikátní barevné záběry z prohibice: Podívejte se, jak Američané ničili alkohol
Amerika v barvě 1 - prohibice
Díky prohibici vydělal největší americký mafián Al Capone miliony dolarů. Podívejte se, jak se alkohol nelítostně ničil.
Obecně platí, že pokud se nějaký zdroj stane nedostatkovým, stane se zároveň cílem podloudníků a objektem zájmu černého trhu. Když USA 18. dodatkem Ústavy zakázaly od 17. ledna 1920 výrobu, dovoz i prodej alkoholu, otevřely se tím obrovské možnosti pašerákům, nelegálním výrobcům i prodejcům. Výjimku měl alkohol používaný pro náboženské účely, jenže ne každý alkohol byl mešním vínem. Dodnes je tento ústavní dodatek jediným, který byl v USA zrušen.
Nevinně vinné cihly
Zákazem alkoholu se otevřela stavidla lidské kreativity. Vinné hrozny lisované do cihliček, podobně jako například čajové lístky v Gruzii, se prodávaly s tím, že mají sloužit k výrobě hroznové šťávy. Jenže při vhodném „kvasném“ postupu přípravy se z nich dalo připravit víno. Prohibice se stala i kulisou pro slavnou komedii Někdo to rád horké, v jejíž úvodní scéně je rozstřílený pohřební vůz s rakvemi naplněnými alkoholem, a určitě si ji pamatujete ze slavné gangsterky Neúplatní.
Omezení výroby alkoholu, které ukazuje dokument Amerika v barvě na Prima ZOOM, bylo v zásadním rozporu s „americkým snem“, v němž každý mohl podnikat – i když ne každý mohl uspět. Přesun výroby a prodeje alkoholu do „podzemí“ využil jeden z nejznámějších šéfů organizovaného zločinu Al Capone a právě prohibice stála za jeho raketovým startem k pohádkovým ziskům.
S alkoholem za prohibice nebylo slitování Zdroj: Profimedia.cz
Příprava na rozbití sudů Zdroj: Profimedia.cz
Krušné záběry pro milovníky alkoholu Zdroj: Profimedia.cz
Vylévání piva během prohibice Zdroj: Profimedia.cz
Nejslavnějším filmem o prohibici jsou bezesporu Neúplatní Zdroj: Paramount Pictures
Velká jízda Caponeho
Capone vlastnil palírny, distribuční síť i bary, ale oficiálně nic z toho nebylo jeho. I když celá Amerika věděla, jak to ve skutečnosti je a kdo stojí za dlouhou řadou vražd spojených s alkoholovým podnikáním, nakonec ho americká justice dostala na nezaplacené daně.
A jaký byl konec prohibice? Prezident Roosevelt prohlásil, že „nová epocha si zaslouží láhev piva pro každého“! Ale k tomu došlo až v prosinci 1933.
Zdroj: History