Geniální český podvodník prodal Eiffelovku do šrotu a oblafl i Al Capona. Za zatčení si mohl sám
Tenhle génius zločinu by si zasloužil vlastní hollywoodský film. Začínal přitom jako drobný kriminálník.
V dětství Viktor Lustig nijak netrpěl a už vůbec ne bídou, naopak. Narodil se 4. ledna 1890 bohatému starostovi českého městečka Hostinné. Naučil se celkem pět jazyků, což se mu záhy velmi hodilo. Rodiče ho poslali studovat do Francie. Tehdy si poprvé stoupl za hranu zákona, když padělal několik bankovních dluhopisů. Tyhle drobné – a nudné – kriminální přešlapy mu nějakou dobu vydržely, brzy ale začal cestovat a pustil se i do daleko zajímavějších „projektů“.
Stroj na peníze
Když dostal tenhle nápad, plavil se zrovna s mnoha boháči na parníku do amerického New Yorku. Sestrojil malou skříňku, o které tvrdil, že jde o stroj na peníze. Zbohatlíky přesvědčil, aby do ní vložili stodolarovou bankovku a pak s nimi čekal celých šest hodin, než skříňku znovu otevřel. A ve skříňce najednou byly bankovky dvě!
Viktor Lüstiq (Victor Lustig) - məşhur saxtakar, fırıldaqçı, aferist. 1890 - 1947-ci illər aralığında yaşayıb. 11 mart...
Posted by Fateh Dərviş on Friday, March 4, 2022
Jaké štěstí, že měl Lustig tehdy „strojů na peníze“ u sebe k dispozici víc, protože mu lidé málem utrhali ruce, když jim je za 30 tisíc dolarů za jeden prodával. Že šlo o podvod, se dozvěděli až dalších 6 hodin poté, protože jim z krabiček kromě jejich vhozené bankovky už vypadl jen bílý papírek… to už byl ale Lustig s jejich penězi dávno takříkajíc za horami.
Trik se skříňkou na peníze zkusil dokonce několikrát a pokaždé mu to vyšlo. Jednou takhle obelstil dokonce texaského šerifa. Ten ho pak vypátral a chtěl si s ním vyřídit účty, Lustig ho ale přesvědčil, že zařízení neobsluhuje správně, a jako kompenzaci mu dal balíček padělaných peněz.
Eiffelovu věž prodal do šrotu
Tahle epizoda z Lustigova portfolia geniálního zločince se odehrála až po jeho návratu do Francie. V novinách se tehdy hodně spekulovalo o tom, že by se slavná Eiffelova věž mohla kvůli obrovským nákladům na údržbu zbourat, a tak si Lustig zfalšoval všechny potřebné dokumenty a také navštívenky, které z něj udělaly zástupce generálního ředitele ministerstva pošty a telegrafů, a věž nabídl několika majitelům šrotoven. Prodal ji tomu, který mu za ni zaplatil předem a přihodil tučný úplatek. Vtipné je, že podvedený muž se tak styděl, že sedl Lustigovi na lep, že ho ani nenahlásil na policii.
Lustiga, který se mezitím ukryl ve Vídni, úspěch tak namotivoval, že zkusil Eiffelovku dokonce prodat podruhé, tentokrát mu to ale neprošlo a potenciální kupec ho nahlásil na policii ještě dříve, než si předali peníze. Opatrnému Lustigovi se ale povedlo utéct za moře.
The 10 commandments of Victor Lustig - the man who sold the Eiffel Tower.
— Saikat (@saikat_here) June 28, 2019
Smoothest con-man ever.#VictorLustig #conman pic.twitter.com/6hHPdTGzRo
V Chicagu si zase padl do noty s mafiánem Al Caponem a půjčil si od něj padesát tisíc dolarů, údajně aby mohl rozjet vlastní byznys. Ten ale nikdy neexistoval, byl to celé jen podvod na Caponeho. Po nějaké době za ním totiž Lustig přišel zpět a vrátil mu celou sumu s tím, že mu plány nevyšly, nemá ani co jíst, ale své dluhy chce do posledního dolaru splatit. Známý gangster byl tak překvapený jeho čestností, že mu daroval (přesně podle Lustigova plánu) 5 tisíc dolarů.
Alcatraz
Každý příběh má ale svůj konec a ten Lustigův moc pěkný nebyl. V roce 1930 se spolčil s lékárníkem a chemikem a začali spolu padělat bankovky. Po dobu pěti let jim to procházelo, nakonec na sebe ale přece jen přitáhli pozornost federálů. Možná by se ale Lustig nakonec vykroutil, jenže si začal s chemikovou milenkou, což jeho vlastní milenka neunesla s grácií a oba muže v květnu 1935 udala.
Lustig se sice ani tehdy nevzdával, den před soudním líčením předstíral nemoc a povedlo se mu díky tomu z newyorské vazební věznice uprchnout, o 27 dní později ho ale zatkli znovu a pak už se vězení nevyhnul. Ve známém Alcatrazu měl strávit celkem dvacet let – patnáct za podvody a pět za útěk. 9. března roku 1947 ho ale složil zápal plic. Zemřel o dva dny později ve vězeňské nemocnici v Missouri.
Zdroj: Radio Prague International