Samoa – co vidět, co zažít co ochutnat na ostrovech Upolu, Savaii a Manono (2/2)

Samoané jsou velmi vřelí, líní a zavalití a uznávají tři pohlaví – ženské, mužské a fa'afafine. Na ostrovech nepotkáte davy turistů, za což může především tsunami z roku 2009, která spláchla velkou část ostrova Upolu a ze které se Samoa dodnes zcela nevzpamatovala.

Ostrov Savaii

Pouze část tohoto ostrova je propojena autobusovou dopravou, a proto doporučuji půjčit si ve vesnici Asaga motorku a ostrov na ní projet. Pozor na západ ostrova, kde nemají turisty zrovna v lásce a často po vás budou chtít nesmyslné poplatky – za to, že se podíváte na oceán, za projetí vesnicí nebo za fotku. Proto v těchto částech raději moc nezastavujte.

1. (Sale’aula) Lava fields

Po cestě k Sale’aula je vidět láva úplně všude. Na některých místech je už zcela prorostlá stromy a travinou, jinde je vidět jen černo a malé keříky.

Za vstup na Sale’aula lava fields zaplatíte 5 talek a paní průvodkyně vám za to nic neřekne, jen vás zavede ke starému kostelu, zalitému v lávě a poté k Virgin grave, což je díra v lávě. No, žádná velká zajímavost to nebyla. Během pěti minut budete hotovi a vypakováni. Proto si myslím, že není nutné platit vstup na tuto turistickou atrakci, stačí se projet po okolí.

2. Afu Aau vodopády

Vstup k vodopádům Afu Aau stojí 5 talek a voda je velmi osvěžující. V jezírku pod největším vodopádem si zaplavete a pod menším vodopádem si nechte masírovat záda pod proudem padající vody.

3. Alofaaga blowholes

K této turistické atrakci se běžte podívat za přílivu, ideálně když je větrno a jsou vysoké vlny. Voda se dostává pod skálu, ve které jsou díry a díky tlaku vystříkává voda těmito tunýlky vysoko do vzduchu.

Pozor na starou podvodnici, která se pravděpodobně objeví a bude o jedné z děr tvrdit, že je soukromá a že musíte zaplatit 5 talek. Já se jen zasmála a odešla, což babici sice naštvalo, ale po chvíli zmizela.

4. Šnorchlování

Šnorchlování je báječné jak na severu, tak na jihu ostrova. Uvidíte ryby tenké i tlusté, žluté i černé, zlaté i pruhované, legrační i seriózní. U jedné z ryb jsem nebyla sto poznat, kde má předek a kde zadek. Jiné byly tak vysoké a placaté, až jsem se bála, že se převrhnou. Taky je velká šance, že ve vodě potkáte želvy.

Ostrov Manono

Třetí největší ostrov je vlastně docela malý. Obejdete ho přibližně za hodinu a půl. Nejsou tu silnice, auta ani motorky. Dokonce ani psi a kočky, takže vás ráno nebude budit štěkot. Pokud se rozhodnete Manono navštívit, vezměte si s sebou hodně pitné vody, protože se vám může stát, podobně jako mě, že budete dva dny jen o pivu a Coca-Cole.

Patrně se taky budete těšit na zatroubení na mušli, které dle místních tradic znamená, že je hotová večeře. A opravdu tu troubí každá rodina, takže máte přehled o tom, kdy jedí vaši sousedé.

Co zažít nezávisle na tom, na jakém ostrově jste

Tradiční tance

Tanec s ohněm můžete zažít buď na svatbě nebo na některém představení pro turisty, kde vám předvedou i tradiční tance. Já se k takové podívané přichomýtla zcela omylem, ale zážitek to byl pěkný.

Night club, discobar

Návštěva night clubu je kulturní povinností. Nejen že si poslechnete, jaké hity tu frčí, ale můžete pozorovat módní trendy a dát si vychlazené pivo. Patrně tu na vás bude stát fronta, protože zde jiní turisté nebudou. Také zde potkáte fa'afafine.

Fa'afafine – třetí pohlaví

Zatímco homosexualita je na Samoe protizákonná, třetí pohlaví zvané fa'afafine je společností běžně akceptované. Fa'afafine (=chovající se jako žena) může i nemusí být gay. Vždy jde však o muže, který vykazuje silné známky ženského chování. Může se oblékat jako žena, ale nemusí. Fa'afafine tvoří asi 1-5 % společnosti a každoročně se pořádá také Miss Fa'afafine.

Gastronomie

viz článek 14 důvodů, proč navštívit ostrovy pacifického státu Samoa

Návštěva kostela

Samoané jsou hluboce věřící. Podle některých statistik 98 % obyvatel vyznává křesťanskou víru. Každá vesnice má svůj kostel, což hovoří za vše. I proto jediné, co je v neděli společensky přijatelné, je jít ráno do kostela, zaplatit a pomalou chůzí se vrátit domů. A proto jsem se rozhodla, že využiju nabídky svých hostitelů a zajdu na mši s nimi. A byl to věru celkem zábavný zážitek.

Na co si dát pozor

Přestože ubytování ve fale zahrnuje snídani a večeři, většinou si zde nelze koupit vodu, pivo či jiné nápoje. Na odlehlejších místech, kde byste čekali, že budou nabízet alespoň základní potraviny a tekutiny jako jsou sušenky a voda, nemají nic, takže pokud plánujete vyrazit na ostrovy Manono či Namu’a, vezměte si s sebou dostatek vody a zkontrolujte vaší KPZ (krabičku poslední záchrany), zdali obsahuje něco k snědku.

První část článku Samoa – co vidět, co zažít co ochutnat na ostrovech Upolu, Savaii a Manono (1/2)

Populární filmy na Prima Zoom