Samoa – co vidět, co zažít co ochutnat na ostrovech Upolu, Savaii a Manono (1/2)

Samoané jsou velmi vřelí, líní a zavalití a uznávají tři pohlaví – ženské, mužské a fa'afafine. Na ostrovech nepotkáte davy turistů, za což může především tsunami z roku 2009, která spláchla velkou část ostrova Upolu a ze které se Samoa dodnes zcela nevzpamatovala.

Samoa se skládá z deseti ostrovů, ale trvale obydlené jsou pouze čtyři. Já jsem navštívila tři z nich – Upolu, Savaii a Manono. Každý nabízí trochu odlišný zážitek a pokud máte dostatek času, doporučuji vám navštívit všechny tři. Mým favoritem se stal ostrov Savaii s nedotčenou přírodou, klidnou atmosférou, krásným šnorchlováním a pouze hrstkou turistů.

Co vidět a zažít na ostrově Upolu

1. Hlavní město Apia

Pokud se nechystáte na Samou lodí, patrně přiletíte na mezinárodní letiště Apia (Faleolo). Nedejte se však zmást, stejnojmenné hlavní město totiž leží skoro hodinu jízdy autem.

Na Apii vám bude stačit den. Pokud vás zajímají kostele, Samoa pro vás bude rájem. Kostel má totiž každá vesnice. Největší katolický kostel v Apii se jmenuje Mulivai a byl postaven teprve před několika lety. Určitě se běžte podívat na tržiště Maketi Fou, kde koupíte čerstvé ovoce a na Flea market, kde mají široký výběr lavalava (široký šátek používaný jako sukně) a kde můžete ochutnat speciality ze stánků.

2. Mt. Vaea Scenic Reserve hike

Pokud zůstáváte v Apii i odpoledne, vyrazte omrknout hrobku spisovatele Roberta Louise Stevensona, respektive místo, kde byl pohřben. Otevře se vám výhled na oceán i na hustý prales, který ostrov pokrývá. Připravte se, že se po cestě nahoru zapotíte. Ne že by to bylo tak náročné, ale horko s vlhkostí udělá své.

3. Namu´a

Tento malinkatý ostrov je ideálním místem k odpočinku. Dostanete se na něj krátkou jízdou na loďce a jediné, co na něm naleznete je panenská příroda a jedno ubytování ve formě fale přímo na pláži. Za odlivu můžete celý ostrov obejít a lze také vyrazit na nejvyšší bod ostrova. Po cestě se pořádně rozhlížejte, žije zde mnoho kaloňů (flying fox).

4. To-sua ocean trench

Jde vlastně o díru v zemi, ale Samoané jsou na ni tuze pyšní, a tak se připravte, že za vstup zaplatíte 20 talek (což ve srovnání s příjmem místních obyvatel, který činí 100 talek, je opravdu moc). Nicméně voda v To-sua je příjemně chladná a v horkých dnech přijde vhod. Jen sestup po žebříku dolů je jen pro odvážnější povahy, které netrpí závratěmi.

5. Strom Ma

Přibližně kilometr od silnice, v hustém pralese, naleznete nádherné kořeny stromu Ma, které mají ostré hrany a týčí se i dva metry do vzduchu.

6. Záliv Lefaga

Tento záliv je známý díky farmě zév obrovských, které jsou skutečně obrovské. Na pláži si půjčíte brýle a šnorchl a během pár minut již pozorujete největší žijící mlže. Je to zábava, protože každá je jinak zbarvená. Některé mají zelené puntíky, jiné modré či fialové. Navíc jich je na dně opravdu hodně, takže v moři snadno strávíte hodinku, během které si prohlédnete i ryby žijící v korálech.

Mě nejvíc zaujala ryba „tečkovaná krabice“ a „nas*aná papája“. Netuším, jak je pojmenovává atlas ryb, ale určitě nebudu daleko od originálního názvu. Znovu a znovu mě překvapuje, kolik barev a tvarů mořské ryby mohou mít. Už chápu, proč většině obyvatelům přímořských zemí přijde kapr nudný.

Další tipy na ostrově Upolu

Papapapai-tua vodopád, Bahai temple – ideální k odpočinku a rozjímání, zaplavat si v Piula cave pools, přespat ve vnitrozemí ostrova v horách, zajít si na masáž, vykoupat se v malém vodopádu Togitogiga.

Pokračování článku Samoa – co vidět, co zažít co ochutnat na ostrovech Upolu, Savaii a Manono (2/2)

Populární filmy na Prima Zoom