Nepál: Je trek pod Everestem skutečně tak famózní?

Edmund Hillaryů se na Everest vyškrabal 29. 5. 1953 a prý byl první. Já Everest poprvé spatřila, v dálce, 29. 10. 2015 a byla jsem kdo ví kolikátá miliontá. Ročně do údolí Khumbu vyrazí kolem 30 000 trekařů. Proč se směrem do Everest base campu vydává tolik lidí? Opravdu to stojí za to? A na kolik takový výlet přijde?

I podzim je krásné roční období. Například v Nepálu

Na každého působí podzim jinak. Babí léto je jedním z nejkrásnějších období, ale asi se všichni shodneme na tom, že zkracující se dny, často deštivé a šedé, působí depresivně. To se chce člověku leda tak zalézt do postele, zachumlat se pod peřinu, pustit si film, otevřít si víno a jíst dobrůtky.

Období mezi zářím a listopadem je však také ideální pro výpravy do nepálských hor, v nichž se budete cítit jako v pohádce. Občas vás bude muset někdo štípnout, jinak jen těžko uvěříte, že něco tak krásného je skutečné, a navíc přímo před vámi.

Proč jsem se rozhodla pro trek v údolí Khumbu, v blízkosti Everestu?

Co si budeme nalhávat, na začátku se mi tam vůbec nechtělo. Velká obliba treku u turistů mě spíše odpuzovala, než motivovala. Nahlodávalo mě však, že mi mnoho přátel odpřisáhlo, že je tento trek opravdu nejhezčí. Ano, každému se líbí něco jiného, ale co když mají pravdu?

Nakonec rozhodlo, že jsme na trek vyrazily jen tři – Drahuš, mamka a já. Chtěly jsme jít samy, bez průvodce, nosiče a stanu. Everest byl navíc mamky snem, a tak bylo rozhodnuto.

Přečtěte si také: Trekking v údolí Khumbu – Everest base camp, Cho La pass, Renjo pass

Nelhali

Do údolí Khumbu opravdu proudí davy dychtivých turistů s na bílo natřenými nosy. Už v průběhu prvního dne jsme potkaly více lidí, než když se v Praze snažíte dostat z Václaváku na Staromák. A to je co říct.

Jen asi 1 % z trekařů si nese vlastní krosnu, vlastní silou. Ostatní, za podpory hůlek, třímají malinkaté batůžky. Někteří vypadají zcela vyřízeně, jiní znechuceně a odevzdaně, euforicky, natěšeně i zvídavě. Chodíme kolem nosičů, kteří jsou naložení, jako by byli kamiony. Na zádech mají připevněné železné konstrukce, kartony limonád a až 4 kufry na kolečkách, ze kterých znavení turisté vytahují v odpoledních hodinách těžké knihy, a někteří i skleněné láhve s whisky.

Na kolik to vyjde

Jak už to bývá, kolik utratíte, záleží především na vás. Pokud se rozhodnete jít sami, bez průvodce a nosiče, zaplatíte pouze TIMS card (karta pro trekaře) a vstup do národního parku. Nemusíte ani létat do Lukly. Stačí dojet autobusem z Káthmándú do Jiri a vydat se odsud pěšky směr Namche Baazar, což vám zabere přibližně týden.

My počítaly s rozpočtem max. 20 USD na den a osobu. Lze to dát i pod 10 USD. Ubytování se dá usmlouvat zadarmo – respektive za to, že si v guesthousu dáte večeři a snídani (což si stejně většinou dáte). Jiné výdaje prakticky nemáte. Nejvíce peněz padlo za čaje, protože nám byla večer zima a já byla nemocná.

Druhá varianta je využít nepálskou agenturu. Pečlivě však volte, s kým se rozhodnete vyrazit. Já se pro tuto možnost rozhodla při plánování výstupu na horu Chulu East a nic děsivějšího jsem v Nepálu nezažila. Guide se několikrát ztratil, v půlce se rozhodnul, že dál nejde, a nakonec jsme museli volat helikoptéru. Pokud jde však o běžný trek v údolí Khumbu, výběr agentury by měl být snazší.

Poslední, nejdražší, varianta je využití „západníchagentur. Výhoda je především v tom, že s vámi jede zkušený guide, který tam pravděpodobně již několikrát byl.

Česká cestovní kancelář či horský vůdce může být příjemnější pro ty, kteří neovládají cizí jazyky nebo se je bojí používat.

Na místě můžete platit v rupiích nebo dolarech. Před dvěma lety vycházelo o něco lépe platit v rupiích. V některých ubytovacích zařízeních můžete platit i kartou Visa a MasterCard.

Na co se připravit

Ubytování bývá velmi jednoduché, ale údolí Khumbu je připraveno i na náročnější klientelu. Některé lodge mají teplou sprchu, wifi a pokoje s topením. Mobil si můžete dobít ve většině ubykací za poplatek. Ať potřebujete na horách komfort, nebo chcete co nejvíce ušetřit, trek k Everest Base campu je pro každého.

Připravte se i na zimu a davy turistů, což však bude vykoupeno nezapomenutelnými a dechberoucími výhledy na nejkrásnější hory, co jsem alespoň já měla to štěstí spatřit. V pekárnách si můžete dopřát čerstvé pečivo, koláče a zákusky a v Namche třeba i jačí steak.

Vydejte se vstříc romantickému tichu hor

Celé údolí Khumbu je zázrakem na zemi. Nejfrekventovanější trek má za cíl Everest base camp, který na podzim představuje akorát cedule s tímto nápisem. Horolezce tu nečekejte, sezona pro výstup na nejvyšší horu světa je na jaře.

Odpojte se od nejfrekventovanější trasy a vydejte se směr Cho La pass. Ubude tu nejen lidí a nosičů, ale také hluku. Pokud ovšem nenarazíte, jako my, na skupinku Izraelců, kteří řvou jako na lesy.

Jaký okruh jsme zvolily my? A která část nám učarovala nejvíce? Přečtěte si článek Trekking v údolí Khumbu – Everest base camp, Cho La pass, Renjo pass

Populární filmy na Prima Zoom