Adrenalinový rafting na řece s krokodýly

Do Black River Town je to z Treasure Beach asi 40 minut jízdy s neohroženým taxikářem. Aklimatizovat se na dravou atmosféru městečka je docela náročné, když přijedete z vesnice, kde se zastavil čas, nikdo nikam nespěchá a komunikace s místními není podmíněná nákupem zbytečností, nebo jinou dotací z vaší peněženky.

Rozhodli jsme se vyrazit na Black river, kam se jezdí pozorovat krokodýli a krásná příroda. Po několika dnech strávených v Treasure beach to byl trochu šok. Poznáváme zcela jinou tvář ostrova Jamajka.

Jak sehnat kapitána

Zaplatit si velkou turistickou loď od „Safari“ se prý nevyplatí, lepší je jízda na malé, soukromé loďce. Můžete si vybrat mezi motorovou lodí a raftem, který více připomíná vor než raft, jak ho známe z divokých řek. Zpravidla dostanete doporučení nebo kontakt od vašeho průvodce nebo ubytovatele a pokud ne, nemusíte se ničeho bát. Kapitána soukromého člunu není potřeba hledat, vždycky si vás nějaký najde sám, nejpozději do dvou minut od vystoupení z taxíku.

Jakmile si vás zaháčkuje, za stejnou cenu jako od Safari, nabídne jízdu daleko po řece, až do vesničky, kde si můžete pochutnat na říčních krabech a vykoupat se s „crocos“. V průběhu plavby kapitán – rasta, vylévá z lodě vodu, která se mu tam nekompromisně hromadí kvůli několika dírám a zastavuje u krokodýlů, kterým koukají nad hladinu jen oči, nebo se sluní na kořenech mangrovníku.

Krokodýli, ptáci a lahodní krabi

Jakmile se loď jen trošku přiblíží, krokodýli plaše prchají. Štěstí, když po cestě uvidíte alespoň čtyři, více si užijete krásného výhledu na řeku, zarostlé břehy a různé druhy ptáků.

Voda v Black River je jak sklo, čistá a temná (na dně je černá jílovitá hlína), hladina bez vlnky. Tu víří jen loď „průvodců“ nebo místních lovců krabů. Hladina je tak tmavá a klidná, až je někdy těžké rozpoznat, kde vlastně začíná.

Na konci cesty je malá vesnička, rasta zastaví u baru Sister Lou's Crab Shack, kde vám za pár dolarů velice milá obsluha naservíruje čerstvé kraby. Jak jinak než po jamajsku – s preparováním tvrdších „šlupiček“ od masa se moc nepárají.

Po jídle se koná trochu adrenalinová koupačka – krokodýli se údajně u rušných míst nezdržují, ale věřte tomu. Voda je trochu chladnější než vzduch, takže oproti koupání v místním teplém moři je to velmi osvěžující.

Cesta zpět je už rychlá. Když přijde na placení a odevzdáte předem domluvenou částku, rasta je velmi nesvůj, že nedostal dýško a nedá pokoj, dokud z vás ještě něco navíc nevymáčkne (a to i přesto, že ho pozvete na dost drahé pivo u Lou's). Zabere až argument, že nejste z Německa nebo USA.

Přečtěte si také:

Město Black River - koza kam se podíváš

Procházka po Black River Town nepřináší žádné větší uspokojení, až na návštěvu místního trhu, kde stánky překypují množstvím barevného ovoce, zeleniny a cukrové třtiny. Důležité je si vybrat správný druh banánu, aby nechutnal jako brambora a i na tržišti se předem domlouvat na ceně. Pokud zavítáte na Jamajku, rozhodně si kupte zralé avokádo. Je obrovské a neskutečně lahodné a sladké, v Evropě na takové nenarazíte.

V Black River Town je oproti dalším částem Jamajky fascinující množství koz. Jsou na silnici, u supermarketu na parkovišti, na záhonku kostela (což je jediná budova celého města v zachovalém stavu), na kamenitém pobřeží, na benzínce v kleci u nádob s plynem a taky na kapotách a střechách aut, kde buď jen tak polehávají, nebo se snaží okousávat stromy.

Když už sedíte v taxíku a vyrážíte z centra města, těšíc se na pohodovou vesnici, řidič naprosto samozřejmě zastaví uprostřed křižovatky, aby se jeho kamarádka půlkou těla nasoukala oknem do taxíku a bílým turistům nabídla velkou kouli hašiše. O kousek dál, na mostě přes řeku opět zastaví, ale tentokrát ukazuje na obrovského starého krokodýla, v klidu se slunícího uprostřed rušného města, přímo u cedule Safari.

Autor: Petra Hanáková

Populární filmy na Prima Zoom