12. července 2022 06:00

Unikátní objev zmrzlého mláděte mamuta vědce zaskočil. Tělo je dokonale zachovalé

V kanadském Yukonu objevili zmrzlé tělo malého mamuta. Takto zachovalé ostatky mamuta srstnatého jsou naprostou raritou a podle odborníků jsou 30 tisíc let staré.

Pro Travise Mudryho, který na konci června 2022 v jednom z yukonských zlatých dolů obsluhoval bagr a kopal v tamním permafrostu, to byl den jako každý jiný. Dokud se ze zmrzlé půdy nevykulilo cosi podivného. Předmět Murdy nejdřív považoval za bizoní lebku. Jakmile se na něj ale podíval zblízka, bylo mu jasné, že si nález nemůže nechat pro sebe. Leželo před ním totiž dokonale zachovalé mamutí miminko.

On June 21, 2022 something remarkable happened. Uncovered on Eureka Creek at Treadstone Mine was a rare and stunning...

Posted by Yukon Beringia Interpretive Centre on Friday, June 24, 2022

Hlavně tělo udržet v chladu

Spolupráce s paleontology začala téměř okamžitě, závažnost nálezu byla všem v dole celkem jasná. Pro vědce bylo jednou z nejobtížnějších věcí vymyslet, jak mohou dělníci tělo mamuta uchovat v dostatečném chladu, dokud nebude možné jej přemístit do nějakého dostatečně velkého mrazícího zařízení. Nakonec se do „záchranné“ akce zapojili různí vědci i příslušníci místní domorodé komunity Tr’ondëk Hwëch’in, jednoho ze 14 původních yukonských národů. Samička mamuta dostala díky tomu jméno Nun cho ga, což znamená Velké zvířecí miminko v jazyce Han, kterým tamní domorodci mluví.

Łą̈̂ zu’! Really cute! What an incredible find in the Tr’ondëk Hwëch’in traditional territory! Mähsį’ to all involved with caring for this precious baby. Nun cho ga literally means animal-big-baby, or translated to English as Big Animal Baby. Listen to how it's pronounced. Photos courtesy of Jeff Bond from YGS, Angela Drainville, Tavis Ikswaled of Treadstone Mining, and Grant Zazula. Mähsį’.

Posted by Georgette McLeod on Saturday, June 25, 2022

Malá samička mamuta srstnatého je podle tiskové zprávy jedním z nejzachovalejších exemplářů, co se kdy podařilo najít, a určitě nejzachovalejším v Severní Americe. Tělo je navíc zcela kompletní, včetně velké části chobotu, zbytků kůže a dokonce i srsti, která údajně hraje všemi barvami, od černé přes zrzavou až po šedivou.

Zdroj: Gizmodo

Klára Ochmanová

redaktorka FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom