Živý mamut už za 5 let? Genetici zafinancovali projekt jako z Jurského parku
Záhada obrů doby ledové - doba ledová
Mamuti jsou zřejmě nejikoničtějšími zvířaty doby ledové. Jeden z posledních známých druhů, mamut srstnatý, ji dokonce přežil a kráčel po Zemi ještě relativně nedávno.
Mamuti srstnatí, kteří vymřeli kolem roku 1650 před naším letopočtem, byli velice podobní dnešním slonům. V kohoutku měřili okolo 3,5 metru a vážili kolem 6 tun. Samci i samice měli dlouhé zahnuté kly, i když samci je měli podstatně větší a delší. V době ledové se vyskytovali především v oblasti Evropy, ale také Severní Ameriky a severní Asie.
Velké množství zmrzlých jedinců se dochovalo v permafrostu na Sibiři a Aljašce. I díky těmto vzácným nálezům se podařilo dobře popsat jejich anatomii. Jak můžete vidět i v dokumentu Záhada obrů doby ledové na Prima ZOOM, mamuti zřejmě vymřeli kvůli nedostatku pitné vody v důsledku změn klimatu.
Mamut srstnatý může ožít za 5 let Zdroj: iStock / Universal Pictures
Vzkříšení mamutů
Už nějakou dobu se hovoří o tom, že bychom mohli znovu oživit vyhynulé druhy. Ačkoliv se to někomu může zdát jako příběh inspirovaný Jurským parkem, genetici z Harvardské univerzity minulý rok získali na podporu svého projektu 15 milionů dolarů. Jejich cílem není jen vzkřísit mamuty srstnaté, ale obnovit křehký ekosystém arktické tundry a bojovat tak s klimatickou krizí.
Cílem vědců není naklonovat mamuta jedna ku jedné. DNA, kterou se vědcům podařilo extrahovat z mamuta srstnatého uvězněného v permafrostu, je totiž příliš fragmentovaná a degradovaná. Výsledkem by tudíž měl být jakýsi kráčející hybrid slona a mamuta, který by byl vizuálně k nerozeznání od svého vyhynulého předchůdce. Svou představu by chtěli genetičtí inženýři realizovat do čtyř až šesti let.
Zdroj: CNN