28. prosince 2023 06:00
Adam Vala

Zemřel výrobce zbraně, kterou nosí 80 % amerických policistů a byla i ve Smrtonosné pasti nebo Batmanovi

Smrtonosná past 2, Temný rytíř nebo bondovky. Slavný výrobce zbraní si určitě nemohl stěžovat na nepřízeň Hollywoodu.

Ve věku 94 let zemřel rakouský výrobce zbraní Gaston Glock, jeho firma to oznámila na svých internetových stránkách. Poloautomatické pistole Glock si po celém světě získaly oblibu zejména v řadách ozbrojených složek.

"Na památku Gastona Glocka, 19.07.1929 - 27.12.2023. Dokonalost pokračuje," napsala firma Glock GmbH. Vzkaz doprovodila portrétem podnikatele na černém pozadí.

Glock vystudoval ve Vídni strojní inženýrství se zaměřením na plastické hmoty. V roce 1963 založil v dolnorakouském Deutsch-Wagramu firmu na výrobu zbraní. Podnikatelský průlom zaznamenal v roce 1982, kdy vyhrál výběrové řízení rakouské armády se střelnou zbraní vyrobenou převážně z nekovových materiálů. Byla levnější, lehčí, snadněji rozebíratelná a střílela více nábojů než její tehdejší konkurenti.

Společnost Glock má nyní pobočky po celém světě, včetně továrny ve Spojených státech. Na americkém trhu se Glock prosadil v konkurenci zavedených výrobců, kteří jej zpočátku vinili, že vyrábí "plastové pistole". Nyní však podle médií na "glocky" spoléhá až 80 procent amerických policistů, uvedla agentura APA.

Čtěte také: Místo učebnic hromada granátů či AK-47. Izrael ukázal, co Hamás ukrýval ve školách v Gaze

Komerční úspěch Glockových pistolí pomáhaly živit i hollywoodské a popkulturní hvězdy, připomněla agentura AFP. Například americký herec Bruce Willis si vychvaloval její přednosti ve filmu Smrtonosná past 2, stejně tak i Tommy Lee Jones ve filmu Šerifové. "Glocky" se používaly také ve snímcích o britském agentovi 007 Jamesi Bondovi a nešly přehlédnout v Johnu Wickovi, Šíleném Maxovi, Uprchlíkovi, Temném rytíři nebo třeba seriálu Strážce pořádku.

Zdroj: ČTK, Free Range American

Adam Vala

Sdílejte článek
Štítky James Bond zbraň Glock Smrtonosná past 2 Gaston Glock

Populární filmy na Prima Zoom