24. června 2018 06:00

Zachrání USA Zemi před srážkou s asteroidem?

Americká vláda schválila program zvýšené ochrany Země před pádem asteroidů, které by mohly zpustošit celé regiony nebo i kontinenty.

Asteroid – hrozba konce

Národní rada pro vědu a technologii (NSTC), která je vládním úřadem, zveřejnila plán zdokonaleného vyhledávání a sledování nebezpečných vesmírných objektů s možností vychýlení jejich dráhy.

Zemi v současné době nehrozí bezprostřední nebezpečí srážky s vesmírným objektem. Katastrofický scénář ale podle vědců nelze vyloučit. Podle Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) vědci evidují 95 procent objektů větších než jeden kilometr, které se pohybují v blízkosti Země. Zbylých pět procent, stejně jako menší, ale rovněž ničivé objekty, je ale stále neznámou hrozbou.

Nový vládní program má zdokonalit metody předpovědí, zlepšit mezinárodní spolupráci a prozkoumat i cesty k odvrácení kolizí. Zabývat se má i zvládnutím okamžitých mimořádných situací. Počítá se s ročními výdaji kolem 150 milionů dolarů (3,3 miliardy korun).

V roce 2016 NASA zřídila nový úřad pro sledování asteroidů a komet, které se nebezpečně blíží Zemi. Úřad pro koordinaci planetární obrany (PDCO) koordinuje výzkum, jemuž se NASA systematicky věnuje od 70. let minulého století.

ČTK

Topi Pigula

redaktor FTV Prima

Všechny články autora

Populární filmy na Prima Zoom